W trosce o zabytki znajdujące się na terenie naszego miasta Prezydent Miasta Mielca pragnie poruszyć kwestię występowania na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej obiektów upamiętniających trudną historię okupacji hitlerowskiej.
Mieleckie zakłady lotnicze napawają nas dumą. Od początku powstania zakładów
w dwudziestoleciu międzywojennym produkowane były statki powietrzne, które zawsze pobudzają wyobraźnię i ukazują potencjał technologiczny naszego regionu. Niestety tereny dawnej wytwórni płatowców nr 2 podczas okupacji hitlerowskiej stały się wielkim obozem pracy dla Polaków, a dla Żydów obozem koncentracyjnym. Pozostałości z okresu okupacji można znaleźć do dziś. Obiekty stanowiące dawną infrastrukturę obozu, które dzisiaj stanowią jedyną pozostałość przypominając gehennę tamtych lat. Przy ul. Wojska Polskiego pozostała żelbetonowa brama obozu, w którym przetrzymywani byli Żydzi pracujący w zakładach lotniczych. Brama ta jest usytuowana w miejscu gdzie codziennie przechodzą lub przejeżdżają setki pracowników Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z kolei od strony dawnego Ośrodka Badawczo Rozwojowego znajduje się część ogrodzenia obozu koncentracyjnego, na którym znajdują się jeszcze przęsła elektryczne z drutem kolczastym. Warto też zwrócić szczególną uwagę na las Berdechowski, w którym leżą prochy zamordowanych więźniów
z obozu koncentracyjnego. Dokładna ilość zamordowanych osób nie jest znana.
Tragedię tą upamiętnia obelisk znajdujący się na tym terenie.
W związku z powyższym Prezydent Miasta prosi, o poszanowanie wspomnianych zabytków, by móc wspólnymi siłami uchronić od zapomnienia ślady dawnej tragedii.

Marietta Mateja-Nowak
Data publikacji: