Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak i Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wspólnie podsumowali 2019 rok oraz przekazali świąteczne życzenia. Nie zabrakło też nagród dla wyróżniających się mieszkańców powiatu i miasta.

Wspólne powiatowo-miejskie spotkanie świąteczne zostało po raz pierwszy zorganizowane w ubiegłym roku. Tradycję podtrzymano, co – jak podkreślono ze sceny – stanowi znak dobrej współpracy samorządów. Tegoroczna wigilia samorządowa przypadła na środę, 18 grudnia. Odbyła się w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Wydarzenie wspólnie otworzyli gospodarze powiatu i miasta, którzy podsumowali mijający rok. Dla samorządu powiatowego był on rekordowy pod względem inwestycji drogowych – powstały aż 23 kilometry nowych dróg. Władzom samorządowym przyszło jednak zmierzyć się też z tematami trudnymi. – W minionym roku trwała walka o utrzymanie powiatowego szpitala specjalistycznego. Jego trudna sytuacja wynika przede wszystkim z dużej straty finansowej oraz braku kadry lekarskiej. Nasz powiat nawiedziła też powódź, która ukazała mankamenty infrastruktury. Podjęliśmy już jednak szereg działań, które w przyszłości uczynią powiat bezpieczniejszym – wspomniał ze sceny starosta mielecki Stanisław Lonczak. Na nowy rok życzył samorządom nieustająco dobrej współpracy oraz pomyślności w realizacji wszystkich podejmowanych przedsięwzięć. – Państwu, tak licznie tu zebranym, życzę, by nowy rok służył zdrowiem, a opatrzność Boża nieustannie czuwała nad Państwem i Państwa rodzinami. Życzę także zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie uspokojenie duszy i wzajemne wybaczenie – zwracał się starosta do zebranych gości.

Najlepsze życzenia na nadchodzący 2020 rok złożył także prezydent Jacek Wiśniewski. Snując przyszłoroczne plany podkreślał chęć jeszcze szerszej współpracy z mieszkańcami. – Spojrzenie z perspektywy mieszkańca, dotyczące podejmowanych przez nas kroków i inwestycji, jest dla mnie niezwykle ważne. Z tego też względu chcemy kontynuować liczne konsultacje społeczne, dać mielczanom szansę na współdecydowanie o losach miasta. Państwo wielokrotnie udowodniliście już, że potraficie angażować się życie Mielca, a także podpowiadać, co należałoby zrobić lub zmienić – mówił. Doskonałym przykładem potwierdzającym tę tezę może być wprowadzony w mijającym roku budżet obywatelski, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mielczan. – Niewątpliwie sukcesem samorządu miejskiego z 2019 roku jest także zgromadzenie 31 milionów złotych środków zewnętrznych tylko w ciągu dziesięciu miesięcy mijającego roku. To efekt naszej wspólnej pracy, dzięki któremu mogliśmy zrealizować inwestycje i zadania na kwotę przeszło 50 milionów złotych – dodał prezydent.

img_2316.jpg

Coroczną tradycyjną spotkania opłatkowego jest wręczanie przez władze samorządowe powiatu i miasta wyróżnień dla zaangażowanych w lokalne życie mieszkańców. W tym roku statuetki przyznano łącznie w pięciu kategoriach tj. biznes, kultura, sport, społecznik i rodzina. Otrzymali je:

Ankol Sp. z o.o.

Ankol to tegoroczny laureat licznych prestiżowych nagród, m.in. statuetki Victorious przekazanej podczas konwencji biznesowej BIZZ EUROPE 2019 w Amsterdamie, Orła Wprost, Medalu Europejskiego 2019 czy Super Luksusowej Marki Roku; a także Ambasador Polskiej Gospodarki 2019. – Podczas 30-letniej działalności w sektorze lotnictwa odebraliśmy setki nagród przyznawanych nam na całym świecie. Te otrzymywane lokalnie, w miejscu, w którym na co dzień żyjemy i pracujemy, są jednak szczególnie wyjątkowe – podkreślał Czesław Kolisz, Prezes firmy Ankol. Przedsiębiorstwo jest czołowym, prywatnym dostawcą wyrobów dla lotnictwa wojskowego i cywilnego. Na podstawie posiadanych uprawnień i zezwoleń rządowych realizuje zamówienia dla Departamentów Zamówień MON RP oraz krajów od Dalekiego Wschodu po kraje Ameryki Łacińskiej.

Polskie Zakłady Lotnicze sp. z o.o.

Polskie Zakłady Lotnicze są jednym z największych w Polsce producentów statków powietrznych, a także największym zakładem produkcyjnym LM poza granicami Stanów Zjednoczonych. Firma produkuje kabiny helikopterów BLACK HAWK dla odbiorców międzynarodowych i Armii Stanów Zjednoczonych. Ponadto uruchomiona została linia produkcyjna helikopterów S-70i, należących do rodziny sprawdzonych w warunkach bojowych helikopterów BLACK HAWK.

6 marca 2007 r. 100% udziałów Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. zostało zakupione od ARP S.A. przez United Technologies Holdings S. A. (UTH), spółkę United Technologies Corporation (UTC). Rozpoczęła się w ten sposób nowa era, zarówno w historii mieleckiego przemysłu lotniczego, jak i historii samej firmy. W ramach koncernu UTC, bezpośrednią współpracę z PZL Mielec podjęła spółka grupy UTC – Sikorsky Aircraft Corporation – światowy potentat w produkcji śmigłowców, włączając takie modele jak UH-60 BLACK HAWK, S-76, S-92.

W 2015 roku Sikorsky i PZL Mielec zostały przejęte przez Lockheed Martin z siedzibą w Bethesda, w stanie amerykańskim stanie Maryland.

Jan Szynal

Muzyczna wrażliwość Jana Szynala, młodego mieszkańca Tuszymy, zaprowadziła go do najlepszej, finałowej dziesiątki popularnego formatu telewizyjnego „Mam talent!”. Wokalista śpiewająco przeszedł przez casting, ćwierćfinały i półfinały programu, by ostatecznie zostać uznanym za dziewiąty talent w Polsce. Swoimi autorskimi utworami zachwycił wielomilionową widownię programu oraz jurorów. Wielokrotnie mówili oni o scenicznej dojrzałości Janka, wiarygodności jego przekazu oraz niezaprzeczalnym, muzycznym talencie.

Zdolności wokalisty zostały dostrzeżone także przez liczne wytwórnie muzyczne. Artysta pracuje już nad debiutancką płytą, która ukaże się w 2020 roku. Jej wydanie zapowiedział ze sceny, tuż po odebraniu wyróżniania.

Jolanta Dudzik

Nauczyciel w SP 1 oraz w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego, prowadzi także grupę wokalną przy Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół 1893, zajęcia wokalne w Domu Kultury SCK, grupę wokalną Kameleon przy SCK - od 2015 roku w ogólnopolskim projekcie Śpiewająca Polska. W ramach tego projektu wspólnie z podkarpackimi chórami pracowała przy wystawieniu opery Cztery Pory Roku przygotowanej z okazji 200. rocznicy urodzin Moniuszki w Filharmonii Podkarpackiej.

Jolanta Dudzik jest także jurorką w wielu konkursach muzycznych, współpracuje z podkarpackimi chórmistrzami na czele z prof. Grzegorzem Oliwą tworząc projekty muzyczne oraz organizacjami pozarządowymi oraz dziećmi niepełnosprawnymi. Jej wychowankowie (indywidualni i zespołowi) zdobyli kilkadziesiąt nagród w ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach piosenki.

Dawid Piłat

Dawid Piłat to jeden z najbardziej utalentowanych młociarzy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Podczas tegorocznej 25. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich zdobył dumnie brzmiący tytuł Mistrza Polski Juniorów. Złamał wówczas granicę 80 metrów w rzucie pięciokilogramowym młotem, osiągając historyczny sukces. Od 1995 roku żaden junior młodszy w Polsce nie rzucał tak daleko, jak ten pochodzący z Przecławia wychowanek mieleckiej LKS Stali.

Nie jest to jednak jedyny sukces młodego sportowca. W 2017 i 2018 roku został wicemistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej, a zaledwie kilka miesięcy temu wrócił z 15. Europejskiego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego w Baku. Podczas pierwszych w swojej karierze światowych zawodów zawodnik Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Stal Mielec oddał rzut na odległość 76.90 metra, zajmując czwarte miejsce.

Kolejne duże sportowe wyzwanie wciąż jest przed Dawidem. – Przygotowuję się obecnie do Mistrzostw Świata w Kenii. Proszę o wsparcie i trzymanie kciuków – zwrócił się sportowiec do publiczności.

Piotr Urban

Na koncie tego sportowca, mimo młodego wieku można wyliczyć już wiele sukcesów. To Mistrz Polski kadetów w szpadzie indywidualnie, drużynowy srebrny medalista Mistrzostw Polski kadetów w szpadzie, zdobywca III Miejsca na Pucharze Europy kadetów w szpadzie (Klagenfurt Austria), reprezentant Polski oraz uczestnik Pucharu Polski Juniorów w szpadzie, który trzykrotnie stawał na podium.

Piotr Urban jest zwycięzcą i finalistą wielu turniejów w szpadzie, a obecnie liderem listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego w kategorii juniorów młodszych w sezonie 2019/2020, z szansą wyjazdu na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata.

Wojciech Naprawa

Jest prezesem, a zarazem jednym z inicjatorów utworzenia Stowarzyszenia „Powiśle Gliny Małe” , które, po likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Glinach Małych, rozpoczęło prowadzenie placówki niepublicznej. W skład stowarzyszenia licznie wchodzą rodzice, którzy na partnerskich zasadach podejmują kluczowe decyzje dotyczące placówki. – Cieszę się, że stowarzyszenie z tak małej miejscowości zostało docenione przez władze samorządowe. Bycie społecznikiem to nie tylko odbieranie laurów, to przede wszystkim codzienna praca, za którą chciałbym dziś podziękować wszystkim członkom stowarzyszenia – zaznaczał laureat nagrody.

Warto podkreślić, że Wojciech Naprawa jest także Przewodniczącym Powiatowej Rady Rynku Pracy będącej organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw polityki rynku pracy oraz Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, która reguluje szeroko pojętą współpracę organizacji pożytku publicznego z samorządem. Jako doświadczony rolnik pełni także funkcję Przewodniczącego Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Mielcu.

Emilia Żola

- Przez cały okres pracy zawodowej byłam związana także z pracą społeczną. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Tak mnie nauczono. Jeśli możesz zrobić coś dla drugiego człowieka, nie pytaj za ile, tylko rób – mówiła ze sceny kolejna laureatka nagrody doceniona za całokształt działań prospołecznych.

Emilia Żola była zawodniczką sekcji szermierczej GKS „Gryf”. Od 1973 r. plasowała się w ścisłej czołówce okręgu rzeszowskiego, zdobywając m.in. mistrzostwo okręgu seniorek we florecie i trzykrotnie wicemistrzostwo juniorek. Przez lata pracowała w filiach blibliotecznych. Tę w przy ul. S. Moniuszki tworzyła od podstaw i była jej kierownikiem. Wprowadzała nowatorskie i urozmaicone formy propagowania książki i biblioteki, organizowała różne imprezy kulturalno-oświatowe dla dzieci w oparciu o opracowywane przez siebie scenariusze. Angażowała się społecznie jako członek i przewodnicząca Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) w Mielcu. W latach 1993-2001 była także członkiem zarządu okręgu. Pełni funkcję wiceprezesa do spraw kultury w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół 1893, m.in. jest autorem scenariuszy i współorganizatorem uroczystości i imprez, założycielem i opiekunem grupy wokalno-instrumentalnej i kronikarzem.

Wyróżniona m.in. Medalem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Złotą i Srebrną Odznaką Honorową SBP oraz Honorową Nagrodą „Albertus” Funduszu Kulturalno-Charytatywnego im. Adama Chmielowskiego Brata Alberta (2012).

Zofia i Marek Cichoniowie

Zofia i Marek Cichoniowie pełnią funkcję rodziny zastępczej zawodowej od 2011r. W ich domu miłość opiekę i wsparcie znalazło 14 dzieci (od wieku niemowlęcego do okresu dojrzewania), aktualnie pod ich opieką pozostaje jedno dziecko, w najbliższym czasie przyjmą do rodziny zastępczej rodzeństwo w wieku 12 i 9 lat. W ramach współpracy z Ośrodkiem Adopcyjnym w Rzeszowie od 2011r. przygotowali do adopcji pod względem psychofizycznym i emocjonalnym ośmioro dzieci. Stale współdziałają też z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Pracownicy PCPR krótko i zwięźle mówią, że współpraca z rodziną Cichoniów jest przyjemnością i zaszczytem.

- Tak naprawdę nasza działalność jest możliwa dzięki personelowi PCPR. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom, którzy dbają o nas, szkolą nas i przygotowują do pełnienia funkcji rodziny zastępczej – mówiła Zofia Cichoń tuż po otrzymaniu statuetki z rąk starosty i prezydenta. – To przygotowanie jest niezwykle ważne, dlatego, że dzieci, które do nas przychodzą, obciążone są bagażem różnych, często przykrych doświadczeń – kontynuowała, dziękując włodarzom powiatu i miasta za dostrzeżenie wkładu rodziny w wychowanie grona podopiecznych.

Grażyna Chamielec

Z wykształcenia i powołania pedagog i terapeutka; z zamiłowania rzeźbiarka, aktorka, człowiek o wielu kolorach i ich odcieniach oraz artystycznej duszy. Wieloletnia Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Miejskiego w Mielcu oraz kierownik dwóch placówek wsparcia dziennego w Mielcu, w tym jednej prowadzonej w formie opiekuńczo- specjalistycznej. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu inicjatyw i projektów na rzecz dzieci i rodzin, w tym projektu „Widzę Czuję Reaguję” realizowanego w ramach programu osłonowego z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r. oraz projektu „Więcej Umiem-Więcej Znaczę”, na który środki pozyskała z funduszy Unii Europejskiej.

Grażyna Chamielec od wielu lat rozwija talenty dzieci i rodziców. Uczy jak prowadzić zdrowy styl życia. Wspiera w kryzysach rodziny. Rozwija kompetencje opiekuńczo-wychowawcze rodziców. Zapewnia bezpieczny sposób spędzania czasu wolnego wraz z zespołem specjalistów zatrudnionych w jej placówkach. Przez lata współpracowała ze społecznością romską i na rzecz jej integracji i aktywności.

img_2358.jpg

Spotkanie świąteczno-noworoczne poprowadzili: Kamila Starościak i Krzysztof Urbański. Artystycznie wydarzenie uświetniły występy Orkiestry i Chóru ZPiT „Rzeszowiacy” oraz grupy wokalnej dzieci „Kameleon”. Słowo Boże, tuż przed symbolicznym przełamaniem się opłatkiem, wygłosił ks. Prałat Kazimierz Czesak z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

ms

Galeria zdjęć