Segregacja to już nie wybór, a obowiązek – nie tylko mielczanie, ale wszyscy w Polsce mają obowiązek segregacji.

Dlaczego to jest tak ważne? Tylko dzięki naszemu zaangażowaniu możemy ochronić środowisko naturalne jak i sporo zaoszczędzić. Zaoszczędzić? Tak! Dzięki segregacji odpadów odzyskujemy surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać – podczas przetwarzania odpadów zużywanych jest znacznie mniej surowców np. wody, energii, drzew niż w procesie wytwarzania rzeczy od podstaw.

Im mniej tym lepiej – zasada małych kroków

Statystyczny Polak wytwarza ok. 315 kg odpadów w ciągu roku – generowanie tak dużej ilości odpadów to nasz wspólny problem. Musimy mieć świadomość, że to nasze decyzje wpływają na to, ile odpadów zostanie wyprodukowanych. Zacznijmy od małych kroków np. podczas robienia zakupów.

Jeżeli jest to możliwe:

  • staraj się wybierać produkty bez opakowań,
  • zrezygnuj z jednorazowych reklamówek,
  • kupuj tylko to co faktycznie jest Ci potrzebne,
  • wybieraj produkty w szklanych opakowaniach,
  • nie marnuj żywności.

Co ważne, im mniej odpadów będziemy produkować, tym mniej będziemy za nie płacić! Obecnie miasto rozlicza się za każdy oddany przez mieszkańców kilogram odpadów – odpady odebrane bezpośrednio z nieruchomości na której mieszkamy, jak również w PSZOKu.

To nic trudnego!

Myślisz, że segregacja jest trudna? Nic bardziej mylnego! Swoje odpady posegreguj na METALE I TWORZYWA SZTUCZNE, PAPIER, SZKŁO oraz BIO – te odpady zostaną odebrane bezpośrednio z nieruchomości, na której mieszkasz. Postaraj się tak zorganizować przestrzeń w swoim domu, żeby ułatwić sobie to zadanie. Mieszkasz w bloku i masz mało miejsca? Wszystko zależy od Ciebie – możesz zbierać surowce do jednego worka następnie rozsegregować je przy pojemnikach ustawionych obok altanek śmietnikowych. Pamiętajmy, że odpady BIO należy wyrzucać do kosza luzem, bez woreczków foliowych i siateczek.

Spieszymy z pomocą

Nie jesteś pewny, gdzie wyrzucić opakowanie po soku? Skorzystaj z naszej ulotki lub specjalnie przygotowanej dla naszych mieszkańców aplikacji BLISKO z wyszukiwarką odpadów (więcej informacji na stronie: https://www.mielec.pl/wp-content/uploads/2020/03/ULOTKA-JAK-SEGREGOWA%C4%86-2020-1-1-scaled.jpg oraz https://www.mielec.pl/badzmy-w-kontakcie-miasto-mielec-ma-swoja-aplikacje/). Dodatkowo na każdym worku/pojemniku na odpady surowcowe znajduje się opis, co należy wrzucać a czego nie.

PSZOK czeka na mieszkańców

Masz w domu pustą puszkę po farbie, a może w szufladzie leży stary termometr? Zrobiłeś drobny remont we własnym zakresie i masz trochę gruzu? Tego typu odpady możesz oddać do PSZOK. Twoje posegregowane odpady zostaną odebrane bez dodatkowych opłat (informacje na temat odpadów odbieranych w PSZOK: https://www.mielec.pl/wp-content/uploads/ulotka-str-prawa.jpg, https://www.mielec.pl/wp-content/uploads/ulotka-str-lewa.jpg).

Wystaw odpady

Odpady gabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz opony odbierane są w ramach tzw. wystawki. Mieszkańcy domów jednorodzinnych wystawiają je dwa razy w roku. Jeżeli mieszkasz w bloku zapytaj w swojej administracji w jakim terminie możesz wystawić tego typu odpady. Co ważne, zostawianie odpadów pod altaną śmietnikową poza wskazanymi terminami potraktowane będzie jako zaśmiecanie i może grozić mandatem.

Dajmy przykład najmłodszym i segregujmy odpady. To my mamy realny wpływ jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Chcąc żyć w zdrowym środowisku musimy sami o nie zadbać. Może zatem warto zacząć właśnie od segregacji?

Mikołaj Wanatowicz
Data publikacji: