Chcesz kupić okap podszafkowy? Sprawdź te parametry!

Okapy podszafkowe pozwalają na poprawę jakości powietrza w kuchni. Montowane są bezpośrednio pod szafkami w zabudowie kuchennej. Gdy chcesz zdecydować się na okap podszafkowy, sprawdź nasz poradnik, aby wybrać najlepszy model!

Na montaż okapu podszafkowego najczęściej decydujemy się wtedy, gdy chcemy uzyskać estetyczny efekt – okap komponuje się wtedy z zabudową kuchni, a przy tym pozwala na poprawę komfortu gotowania. To także chętnie wybierany typ okapu do mniejszych kuchni, ponieważ pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania nad urządzeniem.

Jak wybrać dobry okap podszafkowy spośród tak wielu modeli dostępnych w sprzedaży? Warto zwrócić uwagę na poniższe parametry!

1. Wymiary okapu

Okap podszafkowy powinien być dopasowany do kuchni pod kątem wymiarów. Warto zatem poświęcić czas na znalezienie modelu, który będzie dobrze wpasowywał się w daną przestrzeń.

W sprzedaży można znaleźć okapy w dwóch głównych wariantach szerokości – 50 centymetrów i 60 centymetrów. Dobieramy wtedy sprzęt do szerokości zabudowy kuchennej. Urządzenia te różnią się od siebie także pod kątem ich wysokości – grubości. Dostępne są modele slim, czyli wąskie.

2. Tryb pracy okapu

Okapy podszafkowe najczęściej działają jako pochłaniacze. Oznacza to, że pracują one w obiegu zamkniętym. Taki okap kuchenny może być wtedy umieszczony w dowolnym miejscu, ponieważ nie wymaga podłączania go do instalacji wentylacyjnej.

Wybrane rodzaje okapów działają także jako wyciągi. Wtedy pozwalają na usunięcie zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz pomieszczenia.

3. Wydajność maksymalna okapu

Jest to parametr określający efektywność działania urządzenia w usuwaniu czy filtrowaniu zanieczyszczeń. Im większa wydajność maksymalna, tym okap może lepiej poradzić sobie z zanieczyszczonym powietrzem.

Nie trzeba jednak kupować bardzo wydajnego okapu do małej kuchni – wystarczy model posiadający wydajność na poziomie około 160 m3/h.

4. Poziom hałasu

To parametr, który ma bardzo duże znaczenie, ponieważ informuje on o tym, jaki jest generowany przez okap hałas. Im poziom głośności jest niższy, tym okap będzie pracował ciszej, dlatego będzie bardziej komfortowy w codziennym używaniu.

Poziom hałasu podawany jest w decybelach – dB. Najlepiej, aby urządzenie nie generowało hałasu większego niż 70 dB.

Więcej porad dotyczących wyboru odpowiedniego okapu kuchennego można znaleźć na blogu internetowym www.thewallisgallery.eu.