Ozonowanie mieszkania a koronawirus - co warto wiedzieć?

Stanęliśmy dzisiaj wszyscy w obliczu nieznanego dotychczas zagrożenia. Koronawirus, czyli wirus SARS-COV-2, zmienił nasze życie. Szukamy zatem sposobów, jak się z nim uporać i jak się przed nim chronić. Jedną z podstawowych form ochrony stało się ozonowanie pomieszczeń. Jest to działanie w ramach dezynfekcji, które ma za zadanie pozbyć się wirusa z pomieszczeń. Generatory ozonu są powszechnie wykorzystywane przez służby miejskie, jak również w pomieszczeniach komercyjnych. Czy znajdują zastosowanie również w mieszkaniach? Co trzeba wiedzieć o ozonowaniu mieszkania?

Czym jest ozonowanie

Mieszkanie, jak każde inne pomieszczenie, może zostać zdezynfekowane z pomocą ozonu. Jednak czy będzie to skuteczne? Aby się o tym przekonać, warto pokrótce wyjaśnić, czym tak właściwie jest ozonowanie. Wiele wskazuje na to, że gaz ten skutecznie pozbywa się koronawirusa, jak również wielu innych wirusów oraz mikroorganizmów. Ozon to pojedyncza cząsteczek tlenu o silnych właściwościach utleniających. Dzięki temu jest to gaz biobójczy, czyli zdolny do neutralizacji licznych organizmów. Ozonowanie to proces emisji tego gazu z użyciem tak zwanego generatora ozonu. Ozon aplikowany jest na powierzchnię. Znajdujące się na niej patogeny są w większości doszczętnie niszczone wskutek utlenienia. Te, które przetrwają, przeważnie tracą swoją zjadliwość.

Ozonowanie mieszkania – czy jest skuteczne?

“Skuteczność ozonowania mieszkania jest taka sama jak w przypadku wszelkich innych pomieszczeń. Zabieg ten znajduje zastosowanie w dezynfekcji pomieszczeń użyteczności publicznej, zakładów gastronomicznych, biur, ale także właśnie pomieszczeń i budynków mieszkalnych”. – informuje nas przedstawiciel Patron Pest, firmy przeprowadzającej dezynfekcję metodą ozonowania - http://patronpest.pl/.

Warto w tym miejscu przytoczyć wyniki badań sprzed kilkunastu lat. Naukowcy sprawdzali wtedy, czy ozonowanie jest skuteczne w walce z wirusem SARS. Okazało się, że im więcej ozonu trafia do pomieszczenia, tym mniej występuje w nim cząsteczek wirusa. Co więcej, cząsteczki, które pozostały w pomieszczeniu, były nawet o 90% mniej zjadliwe. Innymi słowy, ozonowanie okazało się skuteczne. Należy brać poprawkę na fakt, że badania te nie dotyczyły wirusa powodującego chorobę COVID-19. Jednak do pewnego stopnia można brać je pod uwagę, zastanawiając się nad skutecznością ozonu w likwidacji SARS-COV-2. Rzecz w tym, iż oba wirusy – ten badany, jak również ten powodujący COVID-19, należą do tej samej rodziny wirusów. Są to koronawirusy, które tak naprawdę niewiele się od siebie różnią. Co więcej, inne badania wykazywały, że ozon najlepiej radzi sobie z wirusami osłonkowymi. Zwiększa to szansę na skuteczność w pokonaniu koronawirusa wywołującego COVID-19, ponieważ cząsteczki tego patogenu są pokryte osłonkami.

Badania naukowe, jak również doświadczenie fachowców w tym obszarze, przekonują, że ozonowanie to skuteczna metoda w walce z koronawirusem. Sprawdza się również w dezynfekcji mieszkań. Należy podkreślić, że ozonowanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, o ile przestrzega się odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Dlatego też wykonanie tego zabiegu zawsze powinno się zlecać profesjonalistom.