Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mielec

Złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy uczczono w niedzielę 1 sierpnia pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego w 77 rocznicę tego tragicznego wydarzenia w historii naszego kraju.

Punktualnie o godzinie 17 w Mielcu, tak jak i w całej Polsce zawyły syreny przypominające początek Powstania Warszawskiego – największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (około pół miliona) wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Podczas uroczystości przed Pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Sienkiewicza przygotowanej przez mieleckie środowiska patriotyczne władze samorządowe Mielca reprezentowali Zastępca Prezydenta Miasta Mielca Adriana Miłoś oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu Bogdan Bieniek.

Edward Tabor
Data publikacji: