Alkohol w różnych częściach świata. Co turysta musi wiedzieć

Spożywanie alkoholu praktycznie w każdym kraju świata jest obarczone różnymi sankcjami Spożywanie alkoholu jest kontrowersyjnym tematem, a dyskusje na ten temat często bywają gorące. Zwolennicy spożywania alkoholu twierdzą, że jest to napój towarzyski, a korzyści płynące z jego stosowania jako środka do osiągnięcia relaksu i społecznego luzu przeważają nad możliwymi negatywnymi skutkami.

Z drugiej strony przeciwnicy twierdzą, że ma to negatywny wpływ na zdrowie jednostek i stanowi poważne zagrożenie dla społeczeństwa, a szczególnie rodzin. Nie zmienia to faktu, że jak świat stary w każdym plemieniu korzystano z trunków odurzających i do dziś nawet tam, gdzie nie wolno spożywać alkoholu szuka się luk w prawie, by jednak skosztować go. O czym zatem turysta powinien wiedzieć?

Przygotowanie do wyjazdu

Już przed wyjazdem powinniśmy zaznajomić się z prawem i obyczajami związanymi ze spożywaniem alkoholu. Odwiedzając kraj, w którym obowiązują inne prawa i zwyczaje, zawsze dobrze jest być o tym poinformowanym. W niektórych krajach obowiązują surowe przepisy określające, kiedy można pić alkohol, ile można pić i gdzie można pić. Inne kraje mogą zezwalać na picie w miejscach publicznych, co z pewnością nie ma miejsca w Stanach Zjednoczonych. Decydując się na picie alkoholu na przykład w parku możemy narazić się nie tylko na pogardliwe spojrzenie i obrażenie czyiś uczuć, ale również możemy spodziewać się surowych kar lub osadzenia w celi. Jeżeli przebywamy w kraju, który dopuszcza picie alkoholi, to warto zabrać ze sobą na wyprawę alkomat zakupiony w sklepie internetowym. Dzięki temu będziemy mieli świadomość, czy nasz stan nie spowoduje kłopotów w postaci zatrzymania lub spowodowania wypadku samochodowego.

Jak to wygląda w różnych częściach świata

Oman - alkohol jest nielegalny. Spożywanie, sprzedaż i dystrybucja alkoholu to przestępstwo podlegające karze. Naruszenie prawa może skutkować karą pozbawienia wolności od roku do dożywocia, w zależności od wagi przestępstwa. Spożywanie alkoholu przez muzułmanów jest zakazane przez różne fatwy wydane przez ich przywódców religijnych. W Omanie nie ma rządowych sklepów ani barów monopolowych. Jedyne dwa miejsca, w których można kupić alkohol to hotele i restauracje ze specjalnymi koncesjami na sprzedaż alkoholu lub piwa przy rezerwacji stolików powyżej sześciu osób. W tych lokalach klienci muszą mieć ukończone 21 lat, aby kupić napoje alkoholowe i muszą okazać dowód osobisty na żądanie.

Korea Południowa - ma długą i bogatą historię z alkoholem. Istnieje znaczna przepaść społeczna między tymi, którzy piją, a tymi, którzy nie piją, dlatego istnieje wiele zasad dotyczących picia i przepisów dotyczących alkoholu, aby starać się, aby wszystko było jak najbardziej równe. Wiek spożywania alkoholu to 19 lat, legalny limit picia to 0,03% dla dorosłych i można pić tylko w licencjonowanych miejscach, takich jak restauracje lub bary. W domu spożywanie alkoholu bez zgody rodziców jest nielegalne, nawet jeśli masz ponad 19 lat.

Bangladesz - próbując zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu w Bangladeszu, rząd rozpoczął kampanię mającą na celu zachęcenie dorosłych do „mówienia nie” poprzez zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia i szkody związane z nadmiernym piciem. Kampania składa się ze spotów radiowych, postów w mediach społecznościowych oraz spotu telewizyjnego. Polityka alkoholowa w Bangladeszu jest obecnie określona przez zestaw wytycznych ustanowionych przez dyrektywy rządowe. Alkohol jest zabroniony w Bangladeszu.