Już w ten weekend 28 i 29 sierpnia podczas koncertów z okazji Dni Mielca organizowane będą Dni Dawcy Szpiku, będzie możliwość pobrania wymazu i rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Inicjatorem akcji jest Martyna, pacjentka hematoonkologii, która wygrała z białaczką. Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem Prezydenta miasta Mielca – Jacka Wiśniewskiego.

– Razem z wolontariuszami będziemy do waszej dyspozycji. W czasie akcji będziemy rejestrować potencjalnych dawców, odpowiadać na pytania, obalać mity związane z dawstwem szpiku.

W grudniu 2019 potrzebowałam pomocy. Waszej pomocy. Szukałam genetycznej siostry lub brata. Zorganizowano Dni Dawcy, zgłosiło się wiele chętnych osób, które być może dzieląc się cząstką siebie uratują życie mi lub innemu choremu. Udało się wtedy zarejestrować ponad 100 potencjalnych dawców szpiku. Ostatecznie nie zdecydowano się u mnie na przeszczepienie od dawcy niespokrewnionego, a na autoprzeszczepienie. Niestety nie dla wszystkich chorych jest możliwość by je wykonać, dlatego tak bardzo potrzebni są genetyczni bracia i siostry.

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Zachorować może każdy, bez względu na wiek. Małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla aż 75% pacjentów z nowotworem krwi jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych z krwi od dawcy niespokrewnionego. Niewiele osób zostaje faktycznymi dawcami, czyli osobami z którymi Fundacja DKMS kontaktuje się, gdy chory jest w potrzebie. Szukanie dawcy to jak szukanie igły w stogu siana. Dlatego mocno zachęcam was do rejestracji z bazie DKMS. Każda kolejna osoba to większa szansa na uratowanie życia chorym. Bardzo ważna jest również edukacja na czym to tak na prawdę polega, ponieważ w społeczeństwie wciąż nie brak mitów na temat pobrania szpiku czy zostanie dawcą. Przekonałam się o tym, gdy z ciekawości stworzyłam ankietę dla swoich znajomych. Spore grono odpowiedziało, że szpik pobiera się z kręgosłupa – a to oczywiście nieprawda! W 85% pobiera się komórki macierzyste z krwi obwodowej – wygląda to jak zwykłe oddawanie krwi, trwa około 3-4 godzin, a w międzyczasie można oglądać film lub czytać książkę. W 15% szpik pobiera się z talerza kości biodrowej, zabieg trwa około godziny, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Osoby z tatuażem nie mogą zostać dawcami szpiku – to kolejny mit. Tatuaże nie przeszkadzają w byciu dawcą.

I co najważniejsze nic nie tracisz. Cały proces rejestracji oraz procedury związane z byciem faktycznym dawcą są darmowe. Fundacja pokrywa wszelkie koszty z tym związane.

Serdecznie zapraszamy do strefy Fundacji DKMS.

Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach.

Marietta Mateja-Nowak
Data publikacji: