Powiat Mielec: To lato w powiecie mieleckim było bezpieczne

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Mielcu we wtorek, 5 października, po raz kolejny obradowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku.
Podczas spotkania podległe starostwu służby i jednostki oceniły realizację akcji Bezpieczne lato”. Zadania, związane z bezpieczeństwem mieszkańców powiatu w okresie wakacyjnym, jeszcze w czerwcu rozdzielone zostały pomiędzy komendę policji i straży pożarnej, a także: Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiczną, Powiatowego Lekarza Weterynarii, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowalnego i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Cel: bezpieczny odpoczynek
W punktach letniego wypoczynku, jak co roku, przeprowadzono serię spotkań informacyjno-edukacyjnych oraz kontroli. Komenda Powiatowa Policji w Mielcu sprawdziła bezpieczeństwo m.in. na 375 kąpieliskach oraz w 35 miejscach masowej rozrywki. Funkcjonariusze skontrolowali także 190 punktów sprzedaży alkoholu w zakresie ujawniania i eliminowania zjawiska sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych osobom nieletnim oraz 127 miejsc, w których może dochodzić do dystrybucji i przyjmowania przez dzieci i młodzież środków odurzających. Nieletnich będących pod wpływem środków odurzających nie ujawniono; odnotowano natomiast 6 osób nieletnich pod wpływem alkoholu.
Ważne dla bezpieczeństwa kontrole realizowała również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiczna. W czasie ich trwania sprawdzano stan sanitarno-techniczny Zespołu Basenów Odkrytych MOSiR w Mielcu, a także piaskownic, placów zabaw i parków. Wzmożonym kontrolom poddano przewoźników i środki transportu zbiorowego oraz bazy noclegowe; zrealizowano także 40 kontroli sanitarnych związanych z jakością zdrowotną żywności oraz wdrożeniem i przestrzeganiem zasad HACCP. Te odbywały się m.in. w restauracjach i sklepach spożywczych. Stały się podstawą do nałożenia 15 mandatów karnych oraz dwóch postanowień o nakazie zabezpieczenia niewłaściwej jakości środków spożywczych, które poskutkowały następnie dwoma decyzjami o wycofaniu tych środków z obrotu.
Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych, zarówno sanepid, jak i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego poddawały kontrolom obiekty wypoczynkowe, budynki szkolne oraz kulturowo-oświatowe, w których organizowany był letni wypoczynek dzieci i młodzieży. Podczas kontroli nie wykazano uchybień sanitarno-technicznych ani rażących uchybień w zakresie stanu technicznego urządzeń zabawowych na skontrolowanych placach zabaw. Wszystkie formy wypoczynku odbywały się zgodnie z wytycznymi wydanymi przez GIS, MZ i MEN.
Gwałtowna pogoda, ASF i COVID-19
W czasie wakacji o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu dbali także strażacy. W stosunku do roku 2020, latem 2021 roku wzrosła liczba zdarzeń klasyfikowanych jako miejscowe zagrożenie (z 305 do 384) oraz fałszywych alarmów (z 15 do 22). W okresie od 21 czerwca do 29 września br. straż wyjeżdżała do łącznie 65 pożarów. Ze względu na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, zrealizowano też 40 interwencji związanych z usuwaniem skutków gwałtownych deszczy i podtopień.
Podległe starostwu służby nieustannie skupiały się także na walce z wirusami: COVID-19 i ASF. PSSE przeprowadziła w czasie wakacji 149 wywiadów epidemiologicznych, objęła izolacją domową 94 osoby, a obowiązkową kwarantanną domową 55 osób. Dodatkowo, wspólnie z wspólnie z policją, przeprowadziła na terenie powiatu 617 kontroli w placówkach handlowych i usługowych, dotyczących przestrzegania określonych ograniczeń.
Służby Powiatowego Lekarza Weterynarii koncentrowały się na kontrolach z zakresu bioasekuracji (takich przeprowadzono 159) oraz perlustracji gospodarstw na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych (łącznie 827 kontroli). Do dnia 30 września odstrzelono 174 dziki w ramach odstrzału sanitarnego. W rejonie 53 ognisk zabito 3417 świń, prewencyjnie uśmiercono z kolei 7080 szt. tych zwierząt w 193 gospodarstwach. Ich próbki badań, po prewencyjnym uboju, wykazywały dodatnie wyniki na ASF co potwierdza, że działania w rejonach zapowietrzonych i zagrożonych w dalszym ciągu muszą być realizowane.
Najświeższe informacje, związane zarówno z ASF, jak i COVID-19, przedstawili zebranym dyrektor ds. lecznictwa z mieleckiego szpitala Magdalena Krępa, dyrektor pogotowia Grzegorz Gałuszka oraz inspektor sanitarny Grzegorz Burek.
Podczas obrad omówiono także działania podejmowane na terenie powiatu mieleckiego. przez 33 Batalion Lekkiej Piechoty.
Follow @PowiatMielecki
powiat-mielecki.pl/aktualnosci/to-lato-w-powiecie-mieleckim-bylo-bezpieczne-1886.html
Autor: krystian