Produkcja kontraktowa leków - na czym to polega?

Lek, zanim trafi do sprzedaży, musi zostać dokładnie przebadany i zatwierdzony przez właściwy organ. Produkcją leków najczęściej nie zajmują się właściciele marki, którzy wypuszczają je na rynek. Korzystają oni z usług firmy zewnętrznej, w ramach kontraktowej produkcji leków. Na czym dokładnie polega ten model współpracy?

Od pomysłu po realizację

Jakie kroki należy podjąć, aby powstał lek? Przede wszystkim konieczne jest opracowanie jego koncepcji - trzeba więc zastanowić się:

  • kto będzie jego potencjalnym odbiorcą,
  • jakie dolegliwości na zwalczać,
  • jakie substancje mają znaleźć się w jego składzie.

Po wyprodukowaniu leku, należy dodatkowo przeprowadzić niezbędne badania, które potwierdzą jego skuteczność. Na podstawie badań wyciągane są również wnioski co do ewentualnych skutków ubocznych i częstotliwości ich występowania. Lek, który zostanie zatwierdzony przez właściwy organ, może zostać wprowadzony do obrotu rynkowego. Od odrębnych przepisów zależy, czy będzie on dostępny na receptę, czy bez recepty. Właściciele marki, pod którą lek zostaje wypuszczony na rynek, mogą produkować preparat we własnym zakresie, lecz o wiele popularniejsza staje się dziś produkcja kontraktowa leków.

Jak wygląda współpraca z firmą zewnętrzną?

Wiadomo już, przez jak wiele etapów musi przejść lek, aby trafić na półki aptek. Firma, która oferuje kontraktowanie produkcji leków, posiada odpowiednie maszyny produkcyjne oraz zatrudnia wybitnych specjalistów z branży medycznej, biotechnologicznej czy farmaceutycznej. Dzięki temu jest w stanie przejąć na siebie nie tylko obowiązek przeprowadzenia całego procesu produkcyjnego. Wręcz przeciwnie - oferuje ona swoim klientom konsultacje, które mają na celu opracowanie receptury leku czy dobór właściwej jego formy, która ma być dla pacjenta również atrakcyjna wizualnie. Co więcej, firma produkująca leki na zlecenie może przeprowadzić niezbędne, wymagane przez prawo badania specyfiku, który ma trafić do sprzedaży. W związku z tym opracowuje również pełną dokumentację, na podstawie której organ zatwierdzający lek będzie mógł podjąć decyzję o dopuszczeniu go do obrotu rynkowego. Więcej na temat produkcji kontraktowej leków można dowiedzieć się tutaj: https://chc.com.pl/produkcja-kontraktowa/produkcja-produktow-leczniczych/.

Produkcja kontraktowa leków - korzyści, jakie przynosi

Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców decyduje się skorzystać z usługi, jaką jest kontraktowa produkcja leków. Wszystko dlatego, że pozwala ona zoptymalizować koszty wprowadzenia do obrotu preparatu, a także nieco skrócić czas, który mija od momentu powstania koncepcji leku do jego zaakceptowania przez właściwy organ. Oczywiście, cała procedura odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem. Przedsiębiorca nie musi jednak we własnym zakresie zatrudniać specjalistów ani poszukiwać najlepszych substancji do produkcji leków. W tej materii można zaufać podmiotom, które współpracują z wysokiej klasy profesjonalistami, korzystając tym samym z ich wiedzy oraz bogatego doświadczenia.