Współwłasność domu a jego ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Zakupu nieruchomości można dokonać samodzielnie lub razem z małżonkiem albo inną osobą. Realizowanie tej transakcji wspólnie pozwala zmniejszyć poniesione koszty i zwiększa szanse np. na uzyskanie kredytu hipotecznego. Jednak wiąże się z pewnym problem, tj. z wystąpieniem współwłasności. Może ona stać się źródłem wielu nieporozumień! Dowiedz się, na czym polega współwłasność i jak wpływa na ubezpieczenie.

Współwłasność domu – co to jest?

Współwłasność domu to prawo do wspólnego dysponowania nieruchomością przez więcej niż jedną osobę. Najczęściej występuje po zawarciu małżeństwa, jednak można mieć z nią do czynienia także po przekazaniu darowizny lub zakupie lokalu przez kilkoro ludzi.

Wyróżnia się dwa rodzaje współwłasności domu:

  • w częściach ułamkowych – określa, jaki ułamek nieruchomości należy do każdego z właścicieli. Oznacza to, że mogą oni samodzielnie dysponować swoją częścią bez porozumiewania się z pozostałymi osobami. Co więcej, przysługuje im prawo np. do sprzedaży lub dzierżawy danego ułamka bez niczyjej zgody,
  • łączna – występuje tylko w ściśle określonych przypadkach, gdy właścicieli łączy pewien stosunek prawny, np. małżeństwo. W tym przypadku do zarządzania majątkiem jest potrzebna zgoda obu osób, a żadna ze stron nie może działać na "własną rękę".

Współwłasność domu reguluje wiele przepisów prawnych, które nawiązują do konkretnych sytuacji, m.in. kodeks cywilny od art. 195 do art. 221.

Jak ustanowić współwłasność domu?

Chcesz zostać współwłaścicielem nieruchomości? Aby uzyskać prawo do dysponowania domem, trzeba najpierw uzyskać zgodę osoby, do której należy dany budynek. Następnie należy:

  • sporządzić akt kupna-sprzedaży lub darowizny u notariusza, który potwierdzi nabycie praw do nieruchomości,
  • udać się do notariusza lub sądu, aby przygotować wpis do księgi wieczystej w celu wprowadzenia zmian w licznie właścicieli domu.

Warto pamiętać, że ustanowienie współwłasności domu jest dość kosztowne. Notariusz za każdą transakcję pobiera określoną kwotę, która zależy m.in. od wartości nieruchomości. Dodatkowo, jeśli nie jesteś spokrewniony z aktualnym właścicielem budynku lub zawierasz z nim umowę kupna-sprzedaży, musisz uiścić stosowny podatek.

Z tego obowiązku są zwolnione osoby, które ustanawiają współwłasność domu na drodze darowizny pomiędzy małżonkami lub rodzicem a dzieckiem.

Temat ten został szerzej opisany w artykule pod adresem: https://rankomat.pl/nieruchomosci/wspolwlasnosc-domu-a-jego-ubezpieczenie.

Jak ubezpieczyć dom przy współwłasności?

Zależy Ci na ochronie domu, ale nie jesteś jego jedynym właścicielem? Ubezpieczenie mieszkaniowe możesz wykupić bez pytania się pozostałych osób o zgodę. Jednak w przypadku współwłasności w częściach ułamkowych możesz objąć polisą wyłącznie swoją część, a nie cały budynek.

Jeśli szukasz sprawdzonych ofert, sprawdź najlepsze ubezpieczenie domu na rankomat.pl. Tam dostępne są wszystkie aktualne oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Aby poznać ich warunki oraz cenę, należy uzupełnić formularz, który jest umieszczony na stronie.

Pamiętaj, aby podać wyłącznie prawdziwe informacje, ponieważ po złożeniu fałszywych danych Twoja polisa może być źle wyceniona, a w momencie zdarzenia towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty rekompensaty. Po uzupełnieniu wszystkich pól należy poczekać aż system wygeneruje listę dostępnych ubezpieczeń. Pozostanie Ci porównać ich warunki i cenę, a potem dokonać wyboru oferty, która zapewni Ci pomoc, jakiej oczekujesz.

Współwłasność domu nie stanowi problemu przy zawieraniu ubezpieczenia. Dzięki temu możesz zabezpieczyć nieruchomość w dowolnym momencie i spać spokojnie!