Czy można malować meble farbą do ścian?

Każdy z nas posiada stare meble w domu, które leżą już zakurzone i nikt z nich nie korzysta. Dobrym sposobem będzie ich pomalowanie. Tak dobrze usłyszeliście pomalowanie! Wielu uważa to za „przestępstwo”, jednak coraz częściej taki zabieg jest stosowany. Meble zyskują drugie życia i świetnie współgrają z całym pomieszczeniem.

Jaką farbę wybrać?

Na rynku istnieją farby, którymi możemy pomalować ściany, jak i meble. Każda charakteryzuje się innymi właściwościami.

  • Farba akrylowa – jedna ze standardowych farb dostępnych w sklepach budowlanych. Cechuje się łatwością rozprowadzania oraz szybko schnie, ponieważ do rozcieńczania używa się wody. Nie wydziela żadnego nieprzyjemnego zapachu oraz jest w miarę tania. Podczas malowania mebli musimy być przygotowani, że każde uszkodzenie mechaniczne będzie widać. Warto wybierać meble, których nie użytkuje się  tak często.
  • Farba kredowa ftalowa lub alkidowa –  specjalne farby, które przeznaczone są do malowania mebli. Od farb akrylowych różnią się zawartością oleju. Jednak cała struktura farby jest jednolita i wytrzymała. Łatwo się rozprowadza, a meble zyskują inną fakturę. Farby kredowe pozwalają uzyskać nierówną powierzchnię i głęboki mat. Alkidowe i ftalowe gładką i połyskującą powierzchnię. Świetnie nadają się do malowania mebli z płyty MDF, trzymają się całej powierzchni i nie powodują zacieków.  Jednym minusem jest długość schnięcia, ponieważ trwa ono do 24h, a meble powinny być przetrzymywane w dobrze wietrzonym miejscu.
  • Lakierobejce – nie wchłaniają się w strukturę drewna, tylko tworzą na powierzchni ochronną powłokę. Jeśli chcesz uzyskać elegancją strukturę z widocznymi wszystkimi elementami drewna i zachowanymi słojami, to ta farba będzie dla Ciebie idealna.

Jak przygotować się do malowania mebli?

Pracę należy rozpocząć od szlifowania powierzchni, która ma być malowana. Zapobiegnie to nieprzyjemnym zaciekom, a przy tym farba będzie lepiej trzymała się całości, ale przed tym należy jeszcze użyć papieru o niskiej gradacji, aby usunąć wszystkie włókna. W tym momencie przechodzimy do farby podkładowej, następnie po wyschnięciu nakładasz już wybrany przez Ciebie kolor. 

Jeżeli masz do czynienia z płytą MDF, to w tym przypadku użyj papieru o niskiej gradacji. Delikatnymi ruchami zetrzyj wierzchnią powłokę, mocniejszy nacisk może uszkodzić okleinę. Następnie zetrzyj powstałym pył, zagruntuj i pomaluj docelowym kolorem. Grunt pozwoli zwiększyć przyczepność, farba nie będzie powodować zacieków i po prostu nie odpadnie po jakimś czasie.  Chcesz uzyskać więcej wskazówek dotyczących malowania wnętrz? Wpadnij na stronę: https://dom-i-mieszkanie.pl/.