UM Mielec: Październikowy kulturalny rozkład jazdy
**Prolog kinowy Shalom Mielec 2022. **
Kino Galaktyka Domu Kultury SCK w Mielcu wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym JARTE zapraszają na weekend z kinem izraelskim w ramach Shalom Mielec 2022. Pokazy filmowe odbędą się w sali nr 1 Domu Kultury SCK. Wstęp na seanse filmowe jest bezpłatny.
1 października, godz. 19:00 Pięć godzin z Paryża”
2 października, godz. 16:00 Pustynne jabłka” i “Przyjeżdża orkiestra”
Pokaz odbywa się w ramach Klubu Filmowego Ambasady Izraela.
Projekt edukacyjny Shalom Mielec organizuje od 2017 roku Stowarzyszenie kulturalne JARTE przy współpracy z Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.
Projekt stawia na edukację. Jego założeniem jest przywracanie pamięci o historii społeczności żydowskiej Mielca, która po II wojnie światowej znikła z pejzażu miasta. Co roku jesienią organizowane są spacery po Starym Mieście, śladem społeczności żydowskiej, pokazy kinowe i występny artystyczne. W tym roku projekt zaczyna się od prologu” weekendu z kinem izraelskim, który organizowany jest z Ambasadą Izraela.
Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem sala widowiskowa Domu Kultury SCK, godz. 11.
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna.
Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu zaprasza do udziału w spotkaniu z profesorem Jerzym Bralczykiem polonistą, wykładowcą akademickim, autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących poprawności językowej, języka mediów i reklamy oraz kultury języka. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu: Biblioteka na językach. Śladami mowy mieleckiej”. Organizacja spotkania była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Koncert charytatywny w wykonaniu Narodowej Kapeli Bandurzystów z Kijowa “Z Ukrainą w sercu” sala widowiskowa Domu Kultury SCK, 5 października, godz. 18. Koncert będzie okazją****do zbiórki publicznej dla ofiar rosyjskiej agresji i w ramach wsparcia dla kultury ukraińskiej.
Organizator: Domu Kultury SCK.
Zespół liczy 50. artystów, którzy śpiewają i grają na bandurach, czyli instrumentach strunowych wyrosłych z dawnej kobzy i liry. Zespół gra na bandurach kijowskich, najpopularniejszej obecnie wersji tego instrumentu. Kapela rozpoczęła działalność w 1918 r. z inicjatywy hetmana Pavlo Skoropadskiego. W 1995 r. została nazwana imieniem Georgy Maiboroda, w 1997 r. otrzymała status Narodowej”.
Występy Kapeli zachwycają precyzyjnym opracowaniem i wykonaniem każdego utworu, błyskotliwym humorem, ciekawymi aranżacjami, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją. Z pewnością mocną stroną zespołu są głębokie męskie głosy (basy i barytony), przywołujące skojarzenia z wielogłosowymi śpiewami cerkiewnymi Podczas koncertu usłyszymy zarówno solistów jak i chóralne partie wokalne.
Z Kapelą współpracowali artyści znani także poza granicami Ukrainy. Przez 33 lata (1977-2010) zespołem kierował Narodowy Artysta Ukrainy Mykoła Hvozd. To era aktywnych poszukiwań twórczych i rozwoju zespołu do poziomu wiodącej grupy artystycznej, która godnie reprezentuje narodową muzykę i kulturę chóralną w Ukrainie i za granicą. We wrześniu 2013 r. dyrektorem generalnym i artystycznym zespołu został słynny chórmistrz, dyrygent chóru, pedagog, Narodowy Artysta Ukrainy, Jurij Kurach.
W ostatnim czasie zespół często koncertował w miastach i wsiach obwodu donieckiego i Ługańskiego, podnosząc patriotycznego ducha żołnierzy i mieszkańców obszarów frontowych. W tym trudnym czasie chcemy opowiedzieć więcej o duchu narodowym Ukraińców, a także wesprzeć nasze wojsko walczące o wolność naszego kraju” mówi dyrektor Zespołu.
Występ w Mielcu będzie jednym z serii koncertów charytatywnych w Europie, które odbywają się pod hasłem Z Ukrainą w sercu”. Koncert będzie okazją do przeprowadzenia zbiórki funduszy dla ofiar rosyjskiej agresji i w ramach wsparcia kultury ukraińskiej. Organizatorem zarejestrowanej zbiórki publicznej jest polska Fundacja Pro Academia Narolense.
Na wyjazd z Ukrainy i występy w Polsce Kapela ma pozwolenie od swoich władz, w tym Ministerstwa Obrony
Wernisaż wystawy rzeźb Recykling kulturowy” autorstwa Krzysztofa Burzana Galeria ESCEK, 7 października, godz. 18.
Organizator: Dom Kultury SCK.
Krzysztof Brzuzan polski artysta rzeźbiarz. Urodzony w 1956 roku w Bolesławcu Śląskim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 1980 r. Dwukrotnie został stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuk. Ukończenie praktyk w czterech pracowniach materiałowych (ceramiki, drewna, kamienia i brązu) wykształciły wszechstronny warsztat artysty. Od 1980 roku związany jest z Rzeszowem. W Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych uczył metaloplastyki i snycerki. Był wielokrotnie nagradzany w konkursie Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych. Jest autorem projektu mieleckiego pomnika ks. kard. Stefana Wyszyńskiego na osiedlu Smoczka.
Wystawa Recykling kulturowy”
Wystawa Recykling kulturowy” to opowieść o przemijaniu przedstawiona w około 60 rzeźbach. Użyte materiały poddane zostały naturalnemu i nieuniknionemu procesowi upływu czasu.
Krzysztof Brzuzan czerpie w swoich pracach ze wspomnień Dolnego Śląska, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Ta kraina, pełna ścierających się kultur, tradycji i symboli, ubogaciła wrażliwość artysty na piękno przemijania. Szczególnie widoczne są wpływy sakralnej kultury bizantyjskiej.
Zaprezentowane prace noszą ślady upływającego czasu, poniewierki i lekceważenia. Przetwarzając porzucone i znalezione materiały, wydobywa z nich najcenniejsze wartości. Odkryte przez artystę obiekty przechodzą transformację z porzuconych odpadów stają się znaczącymi śladami odchodzących cywilizacji. Każdy przedmiot, każdy element posiada swoją historię drewno z dna beczki czy porzucone w ziemi przerdzewiałe gwoździe, niecki, porzucona w pokrzywach blacha zdarta ze starej cerkwi. Przez pryzmat wrażliwości artysty możemy dostrzec piękno materii uszkodzonej przez czas.
Koncert Inauguracyjny VI sezonu artystycznego Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej sala widowiskowa Domu Kultury SCK, 9 października, godz. 16.
Organizator: Mieleckie Towarzystwo Muzyczne.
Współorganizator: Dom Kultury SCK.
Patronat Prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego.
Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele godzinę przed seansem kinowym, w środy kasa nieczynna).
8 października 2017 roku uroczystym Koncertem Inauguracyjnym rozpoczęła działalność Mielecka Orkiestra Symfoniczna, a przypadająca właśnie 5. rocznica historycznej chwili potwierdza, że wyjątkowe w dziejach miasta przedsięwzięcie ma sens i perspektywy rozwoju. Mimo iż okres dojrzewania formacji przypadł w bezprecedensowych uwarunkowaniach pandemii Covid 19, Orkiestra zagrała 22 koncerty, zwiększyła obsadę wykonawczą oraz pozyskała grono oddanych melomanów, co udowadnia, że mielecka kultura posiada kompetencje do tworzenia symfonicznych spektakli na poziomie profesjonalnym, na które w środowisku lokalnym jest znaczące zapotrzebowanie. Zachęceni dotychczasowym dorobkiem symfonicy drugą część dekady otwierają koncertem z repertuarem mistrzów europejskiej muzyki klasycznej: A. Vivaldiego, J. Straussa (syna) oraz Georges’a Bizeta.
Patronat nad koncertem objął Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.
Z KULTURĄ PO EUROPIE” Dni Otwarte Funduszy Europejskich** Akcja DOFE jest częścią szerszej kampanii # EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych.**Wydarzenie odbędzie się w Mielcu 9 października w godz. od 14 do 21 w Domu Kultury SCK, Parku im. Lachmana, Parku im. ZPiT Rzeszowiacy”, Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK.
Najważniejsze wydarzenia DOFE w Mielcu:
**POKAZ KINA EUROPEJSKIEGO ** sala nr 1, Dom Kultury SCK w Mielcu
Projekcja dwóch filmów z prelekcją:
godz. 14 “Miś Bamse na wulkanie” (prod. Szwecja 2022) / dubbing / bez ograniczeń wiekowych / czas trwania: 1 godz. 9 min.
godz. 16 “Młody Winnetou” (prod. Niemcy 2022) / dubbing / od lat 7 / czas trwania: 1 godz. 43 min.
**STREFA MALUCHA ** namiot mniejszy w Parku im. Lachmana.
stoisko malowania twarzy, tworzenia tatuaży brokatowych, skręcania balonów, kącik maluszka, kącik konstrukcyjny, kącik plastyczny.
STREFA ANIMACYJNA namiot główny w Parku im. ZPiT Rzeszowiacy”
zabawy taneczne pochodzące z krajów Unii Europejskiej (zorba, belgijka, kankan), quiz dotyczący Unii Europejskiej, pokaz baniek XXL, festiwal kolorów, konkurencje drużynowe, twister xxl, chusta i lina animacyjna.
koncert finalistów III Miejskiego Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej Na językach” pod patronatem Prezydenta Miasta Mielca. Organizatorem Miejskiego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej NA JĘZYKACH” jest V Liceum Ogólnokształcące. Prezentowane i nagradzane są piosenki w czterech językach obcych nauczanych w mieleckich szkołach: języku angielskim, francuskim, hiszpańskim i francuskim i niemieckim.
LUNAPARK ruroskoczki, tunel gąsienica, symulator surfingu, mega piłkarzyki, statek piratów, zjeżdżalnia.
godz. 18.30 koncert plenerowy Big Mielec Band- Dźwięki Europy”. Big Mielec Band to zespół działający przy Samorządowym Centrum Kultury. W programie koncertu pojawią się wielkie przeboje europejskiej muzyki rozrywkowej wykonane w towarzystwie solistów z regionu.
godz. 20 pokaz laserowy wyjątkowe widowisko wizualne, realizowane w połączeniu z muzyką w tle. Spektakl przestrzenny to bardzo efektowna część pokazu. Pozwala widzowi znaleźć się w samym centrum akcji dostarczając niezapomnianych wrażeń. Widowisko pokazywać będzie inwestycje realizowane w Mielcu w ostatnich latach, które były dofinansowane przez Fundusze Europejskie w tym m.in. Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej.
WYKŁADY EDUKACYJNE sala audiowizualna Miejska Biblioteka Publiczna SCK
Godz. 14-14:45 Podróże rodzinne (i nie tylko) po Europie” prowadzącymi będą Agnieszka i Marcin Lewandowscy. Są geografami i entuzjastami podróży, przemierzają świat z sześcioletnią córką i trzyletnim synem. Na swoim blogu zwiedzajcalyswiat.pl relacjonują swoje wyprawy i dzielą się poradami podróżniczymi. Prowadzą także program dla dzieci na YouTubie, w którym opowiadają o Afryce, podróżach i przyrodzie.
Godz. 15-15:45 Europa nieznana” , czyli nietypowe miejsca z całej Europy, o których mało osób słyszało. Prowadzącym będzie Michał Szulim dziennikarz i podróżnik.
Godz. 16-16:45 Sylwetka Roberta Schumana. Prowadzącym będzie prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana. Na wykładzie zostanie zaprezentowany życiorys i myśli Roberta Schumana, architekta projektu integracji europejskiej.
Godz. 17-17:45 Młodzież w Unii, Unia dla Młodzieży” prowadzącą będzie Joanna Sowińska, przedstawicielka punktu Europe Direct Rzeszów. Warsztaty będą poświęcone kluczowym inicjatywom Unii Europejskiej dla młodzieży. Warsztat ma na celu nie tylko zapoznanie młodzieży z działaniami UE, ale także zachęcenie do wzięcia udziału w takich programach jak Erasmus Plus czy Discover EU.
Koncert papieski Dzieci śpiewają dla Jana Pawła II” kościół pw. MBNP, 16 października, godz. 13.
Organizowanie rokrocznie koncertu papieskiego przez Dom Kultury SCK stało się już dobrym zwyczajem. W tym roku w koncercie zorganizowanym w ramach obchodów Dni Papieskich dla Jana Pawła II zaśpiewają dzieci z zespołu wokalnego KAMELEON” pod kierunkiem Jolanty Dudzik, a zagra kapela ZPIT Rzeszowiacy”.
Koncert Jubileuszowy Stowarzyszenia Seniorów ZPiT Rzeszowiacy”, sala widowiskowa Domu Kultury SCK w Mielcu, 29 października, godz. 17.00.
Organizator: Stowarzyszenie Seniorów ZPiT Rzeszowiacy”.
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele godzinę przed seansem kinowym, w środy kasa nieczynna).
Stowarzyszenia Seniorów ZPiT Rzeszowiacy” obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Właśnie z tej okazji mielczanie będą mieli okazję obejrzeć galę taneczną Rzeszowiaków” seniorów oraz ich gości, m.in. balet ZPiT Rzeszowiacy”, Mali Rzeszowiacy” oraz Kapela Mielecka Ale heca”. Choreografem zespołu jest Beata Sudoł.
Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich”
W październiku można nadal oglądać wystawę w Pałacyku Oborskich Oświetlenie. Historie wybrane”.
Muzeum przygotowało specjalne warsztaty edukacyjne związane z czasową wystawą Oświetlenie. Historie wybrane”.
Skierowane są one do grup zorganizowanych dzieci przedszkolnych oraz szkolnych.
W planie zajęć specjalne edukacyjne filmy, zwiedzanie wystawy z licznymi ciekawostkami, oglądanie eksponatów spoza wystawy oraz karty praca z łamigłówkami, kolorowankami i ciekawostkami.
Każde z dzieci dostaje swoją kartę pracy jako prezent.
5zł/ osoba szkoły podstawowe
2zł/ osoba przedszkola
Plenerowa wystawa w parku Oborskich IGNACY ŁUKASIEWICZ (1822-1882). W 200. ROCZNICĘ URODZIN”. Dzięki wystawie możemy poznać związki tej wybitnej postaci między innymi z ziemią mielecką. Prócz tego nie brakuje wielu ciekawostek z życiorysu samego Łukasiewicza.
Muzeum Historii Fotografii Jadernówka
Wernisaż wystawy zdjęć Wiktora Jadernego pt. Reportaże z terenu” 20 października , godz. 18:00.
Będzie to trzecia i ostatnia wystawa organizowana z okazji Roku Wiktora Jadernego w 120. rocznicę urodzin fotografa.
Na wystawie znajdą się reportaże m.in. z Krakowa, Katowic, Warszawy, Padwi Narodowej, Przecławia, Radomyśla Wielkiego oraz Wierzchosławic.
Ciekawostką będzie seria zdjęć lotniczych, które Jaderny wykonał w latach 20. we Lwowie, Drohobyczu, Brzeżanach, Stanisławowie, Jarosławiu, Krasiczynie, Starym Siole, Trembowli, Kruszwicy.
Urząd Miejski w Mielcu,
mielec.pl/pazdziernikowy-kulturalny-rozklad-jazdy/
Autor: krystian