Prawdopodobnie każdy wie, czym są klasyczne sprężyny metalowe, występujące w formie zwojów. Jednak w kwestii sprężyn gazowych sprawa nie jest już tak oczywista. Sprawdźmy zatem, do czego służą tego rodzaju sprężyny, nazywane również siłownikami. W poniższym tekście wyjaśniamy również, w jakich projektach sprawdzą się te elementy.
Czym są sprężyny gazowe?
Określenie sprężyna kojarzy się nam zwykle z elastycznym zwojem metalowym. Dlatego pojęcia takie jak sprężyny gazowe rozciągane, czy w ogóle sprężyny gazowe budzą wiele wątpliwości. Zatem o czym mowa? Chodzi tutaj tak naprawdę o siłownik gazowy. Jest to element hydropneumatyczny, złożony z zamkniętego w obudowie tłoczyska i cylindra ciśnieniowego.
Elementy te sprawdzają się jako swego rodzaju magazyny energii. Dzięki tej funkcjonalności wspierają siłę mięśni człowieka, podnoszącego konstrukcje łączone sprężynami. Ponadto mowa o elemencie działającym jak delikatny hamulec przy opuszczaniu ruchomych konstrukcji. W dalszej części tekstu nieco bliżej przyglądamy się zastosowaniom siłowników.
Siłownik gazowy ze sprężyną – najpopularniejsze zastosowania
Obecnie liczba zastosowań sprężyn hydropneumatycznych jest bardzo duża. Powszechnie wykorzystuje się je między innymi w branży meblarskiej. Siłowniki niejako zastępują zawiasy. Montuje się je również w szufladach i wielu innych konstrukcjach meblowych. Wszystko po to, aby ułatwić otwieranie i zamykanie.
Podczas zamykania element odpowiada za spowolnienie ruchu i zapobiega trzaskaniu. Ponadto siłownik gazowy ze sprężyną znajduje zastosowanie jako element klap i drzwi czy to w samochodach, czy też budynkach. Poza tym sprężyny wykorzystuje się w przemyśle do konstrukcji maszyn. Pomagają zawsze tam, gdzie pewne elementy są podnoszone i opuszczane.
Zastosowań sprężyn gazowych rozciąganych jest naprawdę wiele. W zależności do potrzeb potrzebne są innego typu siłowniki gazowe ze sprężyną. Dlatego dobre firmy oferujące tego typu elementy posiadają bogaty asortyment. Przykładowo, ponad 900 różnych produktów liczą sobie wszystkie sprężyny gazowe od firmy Cloos.
Jak dobrać sprężyny gazowe do potrzeb?
Jak już wspomniano, sprężyny gazowe należy dostosowywać do poszczególnych projektów. Zupełnie inne elementy sprawdzą się jako części składowe mebli, a inne w zastosowaniu przemysłowym. Każdy pojedynczy projekt to inne potrzeby w zakresie wytrzymałości obciążeniowej i trwałości siłownika. Zatem jak dobrać sprężyny gazowe? Pomaga w tym specjalny program obliczeniowy. Uwzględnia on parametry danej konstrukcji i warunki jej pracy. Na tej podstawie określane są wymagane właściwości sprężyny gazowej.
Wydawać by się mogło, że dobór sprężyn jest prosty. W końcu pracę wykonuje program obliczeniowy. Jednak jego obsługa wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Dlatego też tego typu zadania lepiej zlecać fachowcom. Wsparcie można uzyskać choćby u firm, oferujących sprzedaż oraz wykonanie na zamówienie sprężyn wypełnionych gazem. Najczęściej pracują tam doświadczeni specjaliści
Dzisiaj sprężyny gazowe to elementy co najmniej równie popularne, jak klasyczne sprężyny rozciągane lub dociskowe. Stosuje się je powszechnie, w różnych branżach. Warto przy tym pamiętać, jak istotną kwestią jest odpowiedni dobór tego typu elementów. Właściwie dostosowane do projektu siłowniki gazowe są bardzo pomocne. Wspierają pracę człowieka, poprzez zmniejszenie siły wymaganej do podniesienia danego elementu. Biorą również udział w usprawnianiu procesu opuszczania i zamykania.