Tradycyjnie złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy tablicach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej oraz przy Ścianie Katyńskiej przedstawiciele samorządu miejskiego uczcili rocznicę tych wydarzeń.

Hołd poległym oddali Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Bieniek.

Zgromadzeni udali się także na Cmentarz Komunalny, aby oddać hołd i złożyć kwiaty zmarłemu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem śp. Leszkowi Deptule- posłowi PSL i marszałkowi województwa podkarpackiego.

Uroczysta msza św. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i Polaków pomordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach kaźni odbędzie się dzisiaj (11.04.) w Bazylice św. Mateusza w Mielcu o godz. 18:00.

Przypomnijmy, że do katastrofy lotniczej polskiego samolotu wojskowego doszło 10 kwietnia 2010 roku, o 8.41 czasu polskiego. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Co roku, 13 kwietnia obchodzimy rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił święto poprzez aklamację 14 listopada 2007 r. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Mord dokonany na ponad 21 tys. Polaków przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

Miasto Mielec było jednym z pierwszych miejsc w Polsce, w którym upamiętniono ofiary sowieckiego ludobójstwa. Powstała w roku 1990 mielecka Ściana Katyńska na murze kościoła św. Mateusza, symbolizuje osoby związane z ziemią mielecką, które zostały bestialsko zamordowane.

Weronika Krzak
Data publikacji: