Szanowni Państwo!

W odniesieniu do informacji z dnia 18 kwietnia 2023 r. o rozpoczynającym się w najbliższą sobotę 22 kwietnia naborze uzupełniającym na dofinansowanie unijne do instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców Mielca, wyjaśniamy przyczyny i okoliczności jego ogłoszenia.

Projekt pn. „Poprawa jakości powietrza poprzez montaż instalacji OZE w gospodarstwach domowych z terenu Gminy Miejskiej Mielec” oparty jest na założeniach z 2017 r., bo to wtedy został złożony wniosek o dofinansowanie.

Wtedy też mieszkańcy wskazywali jakimi typami instalacji są zainteresowani, a w trakcie wizji lokalnych dobierana była moc tych instalacji. Na podstawie zebranego zapotrzebowania określony został zakres rzeczowy Projektu w którym kwota dofinansowania stanowi 85 % wartości kosztów netto oszacowanych we wniosku o dofinansowanie.

Wniosek Gminy Miejskiej Mielec, pomimo pozytywnej oceny formalnej i merytorycznej, jednak nie uzyskał dofinansowania z powodu zbyt małych środków finansowych przeznaczonych na ten cel przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Dopiero w grudniu 2021 r. do Urzędu Miejskiego w Mielcu dotarła informacja, że dzięki przyznaniu dodatkowych środków przez Komisję Europejską w ramach REACT-EU, mielecki projekt został wybrany do dofinansowania.

Natychmiast podjęto działania w celu weryfikacji, czy osoby, które zgłosiły chęć montażu instalacji OZE w 2017 r., są nimi nadal zainteresowane, gdyż sytuacja mieszkaniowa tych osób mogła się zmienić i dobrane w 2017 r. roku moce/typy instalacji w 2022 r. mogły już być nieadekwatne do potrzeb.

Każdy mieszkaniec mógł potwierdzić swój dalszy udział w projekcie. Mogły w nim jednak pozostać tylko te osoby, który zadeklarowały chęć zainstalowania dokładnie takiej samej instalacji OZE, która była uwzględniona we wniosku o dofinansowanie, na tej samej nieruchomości, której nadal są właścicielami. Jeśli którykolwiek z tych warunków uległ zmianie, mieszkaniec mógł wziąć udział w naborze uzupełniającym. Lista dostępnych wtedy instalacji, ich typy i moce stanowiła uzupełnienie listy z 2017 roku o te instalacje, z których realizacji mieszkańcy z pierwszego naboru zrezygnowali.

Chcąc zachować preferencyjne warunki rozliczania energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznych, UM w Mielcu dołożył wszelkich starań, aby umowy dotyczące udziału w projekcie zostały przygotowane i podpisane do 31.03.2022 r.

W dniu 30.08.2022 r. ogłoszony został przetarg nieograniczony na wyłonienie wykonawców poszczególnych typów instalacji: FOTOWOLTAIKI, SOLARÓW, POMP CIEPŁA oraz KOTŁÓW. Ze względu na szeroki zakres i planowane koszty był to przetarg unijny, który co do zasady wiąże się z podwyższonym „reżimem prawnym” i dłuższymi niż standardowe terminami na poszczególne czynności w postępowaniu.

W wyniku tego postępowania podpisana została umowa na wykonanie montażu INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH z firmą FlexiPower Group. Zgodnie z podpisaną umową Wykonawca w terminie do 4 grudnia 2023 r. zobowiązany jest m.in. do montażu 422 instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców biorących udział w Projekcie. Cena poszczególnych instalacji zaoferowana przez wykonawcę jest nieznacznie niższa niż wartości szacowane w 2017 r., więc suma wkładu własnego dla mieszkańca jest na zbliżonym poziomie.

Przedłożone oferty dla POMP CIEPŁA i KOTŁÓW zostały odrzucone ze względu na ich niezgodność z ustawą PzP oraz warunkami zamówienia. Jeśli natomiast chodzi o SOLARY – umowa z wykonawcą nie została podpisana, w związku z tym, że większość mieszkańców nie wyraziła woli dalszego udziału w Projekcie przy tak zwiększonej kwocie wkładu własnego – kwota dofinansowania do instalacji SOLARÓW pozostała bowiem niezmienna: 85 % do wartości kosztów netto oszacowanych we wniosku o dofinansowanie, natomiast całą nadwyżkę kosztów powyżej tych założonych w 2017 r. miał ponosić mieszkaniec.

W dniu 28.12.2022 r. ogłoszone zostało ponownie postępowanie na wybór wykonawcy na SOLARY, POMPY CIEPŁA i KOTŁY z terminem składania ofert do 08.02.2023 r.

Zgodnie z zapisami ustawy PzP Zamawiający jest zobowiązany w ramach postępowania do wskazania minimalnej wielkości świadczenia, którego wykonanie gwarantuje przyszłemu wykonawcy.

W przedmiotowym postępowaniu obowiązek ten dotyczył poziomu minimalnej liczby instalacji, która zostanie wykonana w ramach umowy. Uwzględniając opinie mieszkańców uzyskane w ramach pierwszych konsultacji w listopadzie, przyjęto założenie tego warunku na poziomie 50% łącznej liczby instalacji dla POMP CIEPŁA i SOLARÓW oraz jednej instalacji dla KOTŁÓW (tylko jeden mieszkaniec wyraził wtedy chęć dalszego udziału w projekcie przy zwiększonej kwocie wkładu własnego).

Ponownie, ceny uzyskane w ramach postępowania przetargowego, były znacząco wyższe od planowanych, w związku z powyższym po raz kolejny konsultowano z mieszkańcami poziom zainteresowania montażem tych instalacji, przy proponowanych przez wykonawców cenach.

W przypadku kotłów wszyscy mieszkańcy wypowiedzieli się na NIE. W przypadku solarów, aby umowa mogła zostać podpisana, na TAK musiałyby się wypowiedzieć minimum 34 osoby, a okazało się, że tylko 14 osób potwierdziło chęć dalszego udziału w Projekcie.

W przypadku pomp ciepła i pomp c.w.u., aby umowa mogła zostać podpisana, na TAK musiałoby wypowiedzieć się minimum 44 osoby, a tymczasem chęć dalszego udziału w Projekcie potwierdziło tylko 28 osób. Zapytanie skierowane zostało również do uczestników z listy rezerwowej – na 47 osób, tylko 2 osoby wyraziły opinię pozytywną. Finalnie na 134 osoby, tylko 30 osób zadeklarowało chęć dalszego udziału w Projekcie, przy kosztach zaoferowanych przez wykonawcę. W związku z powyższym, postępowania musiały zostać unieważnione.

Zgodnie z zawartą umową o dofinansowanie miasto Mielec zobowiązane jest do wykonania łącznie 586 sztuk instalacji OZE. Jest to warunek kluczowy, a brak jego spełnienia powodowałby konieczność zwrotu całej pozyskanej dotacji. Termin zakończenia realizacji Projektu zgodnie z umową o dofinansowanie to 29.12.2023 r.

Biorąc pod uwagę poziom cen dla solarów, kotłów i pomp ciepła, który znacznie przekracza szacunkowe ceny uwzględnione we wniosku o dofinansowanie, a co za tym idzie znaczny wzrost wkładu własnego dla mieszkańców oraz ryzyko powtórzenia się tych cen, w przypadku ogłoszenia ponownego postępowania, a także bardzo krótki czas, pozostający na realizację wszystkich 586 sztuk instalacji, podjęta została decyzja o ogłoszeniu naboru uzupełniającego na instalacje fotowoltaiczne – „NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY 2023”.

Informacje o naborze oraz wzory dokumentów dostępne są tutaj:

https://www.mielec.pl/oze-dla-mieszkancow/

***

Nabór deklaracji OZE – ważna informacja!

Informujemy, że nabór Deklaracji OZE w sobotę 22.04.2023 r. będzie odbywał się na korytarzu na parterze budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 26. Osoby, które chcą złożyć deklarację OZE będą mogły wejść do Urzędu tylko i wyłącznie przez drzwi znajdujące się od ul. Żeromskiego (główne wejście do Urzędu). Pracownicy Urzędu będą dalej kierować Państwa do stanowiska, gdzie będą przyjmowane deklaracje.

Edward Tabor
Data publikacji: