W związku z dzisiejszą konferencją prasową zorganizowaną przez radnych Rady Miejskiej w Mielcu, która dotyczyła wycięcia wierzb na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych przy ulicy Tańskiego informujemy, że zezwolenie na wycinkę wydał Starosta Powiatu Mieleckiego decyzją z dnia 13.09.2023 r.
Drzewa zlokalizowane były na terenie zielonym, który jest często uczęszczanym miejscem rekreacji przez okolicznych mieszkańców jak również stanowi ważny trakt komunikacyjny w tej części miasta.
Wierzba o obwodzie 240 cm zlokalizowana tuż przy ciągu pieszo – rowerowym wykonanym wzdłuż jezdni Alei Ducha Świętego znajdowała się w fazie zamierania, a tzw. „posusz” w jej koronie wynosił około 70%. Ponadto drzewo zainfekowane było pasożytem wywołującym białą zgniliznę drewna (czyreń ogniowy).
Wierzba o obwodzie 340 zlokalizowana była w niemalże centralnej części terenu rekreacyjno -wypoczynkowego, w pobliżu tężni solankowej, bezpośrednio przy alejce spacerowej. Korona drzewa składała się z trzech głównych przewodników (pni), z których każdy wytworzył poboczne konary. Główne przewodniki połączone są rozwidleniem typu v – kształtne, które nie zapewnia konarom stabilności i jest bardzo podatne na wyłamania. W miejscu podziału konarów widoczny był ubytek wgłębny, w którym w zaawansowanym stopniu postępował proces murszenia pnia. W koronie wierzby widoczne były liczne ślady po odłamanych konarach oraz gałęziach, natomiast grubsze konary posiadały wypróchnienia. W obrębie mocno ulistnionej korony wierzby bardzo często dochodziło do licznych wyłamań kruchych gałęzi i konarów pomimo systematycznie prowadzonych w jej koronie zabiegów pielęgnacyjnych.
Przed wystąpieniem z wnioskiem do Starosty Powiatu Mieleckiego o wydanie zezwolenia na ich usunięcie pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – Referatu Zieleni dokonali oględzin przedmiotowych drzew stwierdzając ich złą kondycję fitosanitarną
Pod uwagę wzięto także liczne zgłoszenia o wyłamanych gałęziach i konarach z koron drzew. a także wzięto pod uwagę cechy charakterystyczne tego gatunku, tj. miękkość drewna, podatność na łamliwość konarów, kruchość. podatność na infekcję, specyfikę miejsca w którym rosły (główne miejsce rekreacyjne w tej części osiedla, trakt komunikacyjny)
Dlatego podjęto decyzję o konieczności ich usunięcia. We wniosku do Starostwa Powiatowego zaproponowano iż usunięte drzewa zostaną zastąpione w terminie do dnia 30.04.2024 roku. czterema nowymi drzewami.