Zastępca Prezydenta Miasta Mielca Adriana Miłoś uczestniczyła w obchodach 40-lecia istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Polski działającego w Morlaix – mieście partnerskim Mielca. Jubileusz w Bretanii z francuskimi przyjaciółmi świętowała także delegacja z mieleckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Francji.
Gratulacje i podziękowania za cztery dekady owocnej współpracy między Mielcem i Morlaix wiceprezydent naszego miasta przekazała na ręce Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Polski Jacquesa Creignou. W uroczystości w ratuszu wzięli udział także merowie Saint Mar-des-Champs – Francois Hamon i Saint Thegonnec – Solange Creignou.
W swoim wystąpieniu podczas jubileuszowej uroczystości Adriana Miłoś przypomniała najważniejsze fakty związane zarówno z działalnością stowarzyszenia z Morlaix jak również jego odpowiednika w Mielcu.
Wszystko zaczęło się w mrocznych i siermiężnych dla Polski latach 80 – tych ubiegłego stulecia, gdy w Polsce dopiero zaczynały się wielkie przemiany społeczno-gospodarcze związane z powstaniem Solidarności. „Ojcem” współpracy między Morlaix i Mielcem był Jan Wojciechowski – syn polskich emigrantów, który mieszkając w Morlaix w czasie ustrojowej transformacji w naszym kraju, zaangażował się w niesienie pomocy rzeczowej dla naszego miasta. To za jego sprawą w Bretanii mógł gościć zespół Rzeszowiaków w 1984 i 1987 roku.
Niedługo po pierwszych kontaktach z Mielcem począwszy od 1992 roku Jan Wojciechowski zapraszał do Bretanii młodych mieleckich piłkarzy na rozgrywany tam cyklicznie międzynarodowy turniej piłki nożnej. Tradycja ta trwa do dnia dzisiejszego i kontynuuje ją mieleckie Stowarzyszenie Przyjaciół Francji.
“Rzeszowiacy” z powodzeniem koncertowali w Bretanii raz jeszcze w 2004 roku na zaproszenie utworzonego z inicjatywy Jana Wojciechowskiego Towarzystwa Przyjaciół Polski, którego był honorowym prezesem.
Za sprawą Jana Wojciechowskiego w roku 2011 przybyła do Mielca delegacja merów związku gmin Morlaix, St,Martin des Champs i St. Thegonnec, aby w Pałacyku Oborskich uroczyście podpisać umowę o partnerskiej współpracy. Wraz z delegacją Jan Wojciechowski, po raz ostatni przybył wtedy do naszego miasta.
Kolejne ważne wydarzenie miało miejsce we wrześniu 2019 roku, gdy na zaproszenie merów miast Morlaix, Saint- Thégonnec i Saint-Martin-des-Champs, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wraz z Zastępcą Prezydenta Adrianą Miłoś oraz ponad 40 osobową grupą mielczan, przebywali z wizytą we Francji. Podczas pobytu odnowiona została umowa o partnerstwie czterech miast, co ważne, po raz pierwszy w języku bretońskim. Dotychczas umowa ta zawarta była w języku polskim i francuskim. Wśród ponad 40 osób z Mielca były także dwa zespoły taneczne z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu – Teatr Tańca AleToNic, a także Zespół Tańca Nowoczesnego Mini Max Show.
Warto podkreślić, że wszyscy mielczanie zostali wtedy przyjęci przez francuskie rodziny, które zapewniły im nocleg podczas pobytu w Bretanii. Tak samo dzieje się podczas wizyt drużyn piłkarskich które przyjeżdżają na wielkanocne turnieje. Wymiany między uczniami, a także klubami sportowymi trwa nieprzerwanie od ponad 20 lat. Szacuje się, że około 800 mielczan miało możliwość odwiedzić Francję za sprawą współpracy naszego miasta z Morlaix, Saint-Thégonnec i Saint-Martin-des-Champs.
Kolejną odsłoną współpracy między naszymi miastami są wydarzenia które miały miejsce po rozpoczęciu agresji Federacji Rosyjskiej na wolną i niepodległą Ukrainę. Zbiórka darów na terenie Bretanii dla walczącej Ukrainy i dla uchodźców, głównie kobiet i dzieci, które znalazły schronienie w Polsce i w naszym mieście była niezwykłym aktem międzynarodowej solidarności.