W dniu 11 października Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wraz z Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 9 Jackiem Mleczko i młodzieżą z tej placówki, dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi na oddanym do użytku stacjonarnym Miasteczku Rowerowym, które powstało na terenie SP 9 w Mielcu.
Obiekt zlokalizowany przy ul. Sienkiewicza jest jednym z zadań realizowanych w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Gminie Miejskiej Mielec oraz doposażenie wybranych szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”. Projekt realizowany w ramach działania 3.1.: Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T, Oś priorytetowa III: Rozwój Sieci Drogowej TEN-T i Transportu Multimodalnego, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Całkowita wartość przedsięwzięcia to kwota 654 823,41 zł. a dotacja z UE wyniosła 450 454,95 zł.
Budowa miasteczka rowerowego to nic innego jak doposażenie szkoły w kompleks obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz przede wszystkim do nauki jazdy na rowerze. Teren miasteczka pozbawiony jest barier architektonicznych.
Z miasteczka rowerowego korzystać będą mogli uczniowie wszystkich mieleckich podstawówek, w szczególności Ci, którzy na zakończenie 4 klasy przystępują do egzaminu na kartę rowerową. Dzięki realizacji projektu egzamin w części praktycznej będzie mógł się odbywać na profesjonalnym terenie umożliwiającym dokładne zweryfikowanie zdolności ucznia. Z miasteczka korzystać też będą mogli okoliczni mieszkańcy.
Projekt swym zakresem obejmuje ponadto polepszenie organizacji ruchu na drodze gminnej, ul. Biernackiego poprzez wyniesienie i doposażenie przejść dla pieszych, a także doposażenie wybranych szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej, w tym: zakup symulatora przejścia dla pieszych do Szkoły Podstawowej nr 1 oraz zakup trenażera czasu reakcji do Szkoły Podstawowej nr 11.
Niniejszy projekt spowoduje osiągnięcie celu, którym jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na ul. Biernackiego oraz znaczne polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego, jak i umiejętności poruszania się po szlakach komunikacyjnych wśród uczniów z terenu miasta i okolic poprawa bezpieczeństwa pieszych, głównie dzieci poprzez przygotowanie odpowiedniej infrastruktury edukacyjnej oraz odpowiednio oznakowanych przejść dla pieszych.