Pod koniec listopada br. minęło pięć lat od momentu objęcia funkcji Prezydenta Miasta Mielca przez Jacka Wiśniewskiego.

Jego zaprzysiężenie miało miejsce podczas uroczystej, pierwszej sesji VIII kadencji miejskiego samorządu w poniedziałek 19 listopada 2018 r.

W swoim pierwszym wystąpieniu nowy prezydent dziękując za zaufanie jakim obdarzyło go ponad dwanaście tysięcy mielczan, zapowiedział że wsłuchując się w głos mieszkańców, będzie się starał iść w ślady swojego poprzednika Daniela Kozdęby, który mimo stosunkowo krótkiego okresu urzędowania udowodnił, że samorząd może być wolny od polityki i kierując się dobrem mieszkańców można realizować różne projekty ponad wszelkimi podziałami. Podkreślał, że najważniejszy jest dla niego człowiek, zarówno jako jednostka jak i społeczeństwo.

Jedną z jego pierwszych decyzji było przywrócenie Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego, jako niezwykle ważnego instrumentu partycypacji społecznej. W efekcie bilans ostatnich czterech edycji Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego to realizacja 52 projektów inwestycyjnych zaproponowanych przez mieszkańców o wartości blisko 8 milionów złotych.

Mieleckiemu samorządowi podobnie jak samorządom w całej Polsce przyszło funkcjonować w niezwykle trudnym okresie czasu naznaczonym najpierw pandemią koronawirusa, a następnie wynikającym z tego faktu spowolnieniem gospodarczym i kryzysem ekonomicznym w Polsce, Europie i na świecie. Nałożyły się na to fatalne skutki kryzysu energetycznego wywołanego przez putinowską Rosję, która zaatakowała wolną i niepodległą Ukrainę.

W wyniku fatalnej polityki fiskalnej prowadzonej przez rząd PiS, dochody miasta Mielca w latach 2019-2023 zmniejszyły się o ponad 70 milionów złotych. Wbrew rządowej propagandzie wypłacane samorządom rekompensaty z tytułu utraconych podatków PIT te ubytki zniwelowały tylko w niewielkim stopniu.

W tych warunkach zarówno przygotowanie jak i realizacja budżetów miasta Mielca w minionych pięciu latach było wielkim wyzwaniem. Mimo tych zewnętrznych uwarunkowań i ograniczeń udało się Prezydentowi Jackowi Wiśniewskiemu realizować najważniejszy cel jakim jest dalszy zrównoważony rozwój miasta.

Świadczą o tym m.in. liczne wyróżnienia i nagrody jakie mielecki samorząd otrzymuje w różnych rankingach – np. w ogólnopolskim Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, gdzie Mielec od kilku lat zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce w Polsce wśród gmin miejskich. Co ważne, nie są to nagrody uznaniowe, gdzie decyduje wola i opinia kapituły, tylko rankingi sporządzane na podstawie wskaźników i danych GUS.

„Liczby nie kłamią – Mielec jest oceniany bardzo dobrze i jest to dla mnie powód do dużej satysfakcji” – powiedział Prezydenta Jacek Wiśniewski po odebraniu wyróżnienia za rok 2022.

Na te wysokie oceny dla Mielca składa się także realizacja w latach 2019 – 2023 na terenie miasta Mielca inwestycji służących poprawie jakości życia mieszkańców Mielca o wartości przekraczającej kwotę około 367 milionów 260 tys. zł. Były to inwestycje zarówno z wykorzystaniem zewnętrznych dofinansowań jak i te realizowane ze środków własnych.

Bezsprzecznie największym i najważniejszym projektem inwestycyjnym ostatnich dziesięcioleci zrealizowanym w naszym mieście, była budowa nowej hali sportowo-widowiskowej z pływalnią, która powstała na miejscu starej „Hangar Areny” przy ulicy Solskiego. Całkowita wartość tej inwestycji to kwota ponad 150 milionów złotych.

Kolejnym obiektem na który mielczanie czekali wiele lat jest oddany do użytku pod koniec 2019 roku nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego. Koszt tego niezwykle nowoczesnego gmachu, który obok nowej hali sportowo-widowiskowej stał się wizytówką Mielca, to blisko 23 mln zł.

Problem odprowadzania wód opadowych z centrum naszego miasta rozwiązało powstanie zbiorników retencyjnych w trzech lokalizacjach: przy ulicy Grunwaldzkiej, na osiedlu Borek i na terenach rekreacyjnych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (obok Hotelu Polskiego).

Pod koniec 2020 roku oddano do użytku nowy budynek Przedszkola nr 20 na osiedlu Smoczka wykonany w innowacyjnej technologii budynku pasywnego energetycznie.

Najważniejsze inwestycje drogowe to m.in. przebudowa ulicy Przemysłowej, nowa droga miejska na terenie Parku Przemysłowego na osiedlu Wojsław oraz przebudowa ulicy Królowej Jadwigi i budowa ulicy Św. Anny.

W zakresie zieleni miejskiej zrewitalizowano park leśny na osiedlu Kazimierza Wielkiego, a nowy park miejski powstał na osiedlu Smoczka na terenie dawnego wysypiska odpadów komunalnych.

Rewitalizacji poddano plac targowy przy ulicy Wolności obok Hali Targowej. Na terenie miasta znacząco zwiększono ilość miejsc parkingowych (nowe parkingi przy ulicy Kocjana, Wyszyńskiego, Kusocińskiego i Wandy).

To tylko niektóre przykłady tego co udało się zrobić w ciągu ostatnich pięciu lat. Plany na rok 2024 są nie mniej intensywne. Główny nacisk w zamierzeniach inwestycyjnych będzie położony na projekty realizowane przy udziale funduszy zewnętrznych i różnych dofinansowań.

Miasto będzie chciało na nie zabezpieczyć odpowiednią ilość środków zewnętrznych. To np. budowa nowej szkolnej hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1, rewitalizacja „zielonego rynku” przy ulicy Sandomierskiej, budowa drogi łączącej ulicę Kilińskiego z ulicą Teligi, rewitalizacja dworca autobusowego oraz remont Domu Kultury wraz z budową nowego obiektu SCK na osiedlu Smoczka.

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy uda się rozpocząć budowę ponad dwustu mieszkań na osiedlu Smoczka w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Miasto planuje także budowę kolejnych mieszkań socjalnych.

mielec.tv

Inwestycje miasta Mielca zrealizowane w latach 2019-2023

Edward Tabor
Data publikacji: