W Mielcu odbyło się wzruszające wydarzenie, które miało na celu upamiętnienie bohaterskich czynów mieszkańców, którzy w czasie II wojny światowej narażali swoje życie, by ratować Żydów. Spotkanie, w którym uczestniczył Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma, przyciągnęło wielu sympatyków historii oraz ludzi pragnących oddać hołd Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.
- Wspomnienie Mieleckich Sprawiedliwych
- Uroczystość wręczenia Medali im. Rodziny Ulmów
- Kulturalne akcenty wydarzenia
Wspomnienie Mieleckich Sprawiedliwych
23 listopada 2024 roku, Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu stało się miejscem niezwykłego spotkania, w trakcie którego dr Jerzy Skrzypczak zaprezentował prelekcję pt. „Mieleccy Sprawiedliwi”. Uczestnicy mieli szansę wysłuchać poruszających relacji o mieszkańcach, którzy w obliczu zagrożenia pomagali swoim żydowskim sąsiadom, wykazując się niewyobrażalną odwagą i poświęceniem.
Uroczystość wręczenia Medali im. Rodziny Ulmów
Jednym z najbardziej wzruszających momentów wieczoru było wręczenie Medali im. Rodziny Ulmów „Ratującym Życie”. W odznaczeniach, wręczonych przez dr Mateusza Szpytmę oraz prezydenta Mielca Tomasza Leyko, uhonorowano pośmiertnie Edwarda Cieślikowskiego, państwa Domagałów oraz Zofię Czarnotę. Ich heroiczne działania w czasie najciemniejszych dni historii zasługują na pamięć i szacunek. Medale odebrały ich bliskie – Barbara Niemczyk, Maria Brodzik oraz Danuta Krukowska, które z dumą i wzruszeniem przyjęły zaszczytne odznaczenia.
Kulturalne akcenty wydarzenia
Spotkanie zostało wzbogacone o fragmenty koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów – Światłość z Markowej”, który uświetnił tę wyjątkową okazję. Wystawa autorstwa Mirosława Nizio, prezentująca sylwetki Sprawiedliwych, stanowiła doskonałe dopełnienie tego emocjonalnego wieczoru. Wydarzenie to nie tylko przypomniało o tragicznych czasach, ale także podkreśliło wartość ludzkiej solidarności i odwagi w obliczu zła.
Urząd Miejski Mielec