Za nami obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie głównym punktem mieleckiego świętowania 11 listopada była uroczystość przed Pomnikiem Wolności. Z tej okazji w naszym mieście odbyło się także szereg wydarzeń towarzyszących.

Pierwszymi dwoma akordami mieleckich obchodów w dniu 8 listopada były koncert w sali królewskiej w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej oraz tradycyjne Dyktando Niepodległościowe organizowane przez II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu.

Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem sprawowali Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl wraz z Prezydentem Miasta Mielca Jackiem Wiśniewskim i Starostą Powiatu Mieleckiego Stanisławem Lonczakiem.

Wyjątkowo w tym roku Dyktando Niepodległościowe poprzedziła uroczystość przekazania Ognia Niepodległości przedstawicielom 13 samorządów z naszego regionu, którzy przyjechali do Mielca po symboliczny ogień z cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Ukrainie. Ogień Niepodległości zapalany na kilka dni przed Świętem Niepodległości na mogiłach legionistów, poległych w 1915 i 1916 r. podczas walk na Wołyniu na Ukrainie, ma przypominać o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa. W przeddzień Święta Niepodległości w Pałacyku Oborskich odbyły się Śpiewanki Patriotyczne.

Poniedziałkowe (11 listopada) uroczystości przed pomnikiem Wolności poprzedziła Msza św. za ojczyznę w Bazylice Mniejszej św. Mateusza. Po jej zakończeniu pochód na czele z Mielecką Orkiestrą Dętą SCK i harcerzami niosącymi flagę narodową przemaszerował przed pomnik, gdzie aktorzy z Warsztatów Teatralnych Antrakt Domu Kultury SCK zaprezentowali inscenizację historyczną z udziałem postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego.

Po inscenizacji Zastępca Prezydenta Miasta Mielca Paweł Pazdan razem ze Starostą Powiatu Mieleckiego Stanisławem Lonczakiem po raz pierwszy w Mielcu zapalili przed pomnikiem Ogień Niepodległości.

W imieniu wszystkich mieszkańców miasta i powiatu mieleckiego wieniec z kwiatami w hołdzie wszystkim poległym w walce za wolną i niepodległą Polskę złożyli Państwo Krzemińscy (Super Rodzinka wyłoniona w konkursie podczas pikniku „Grunt to Rodzinka 2019”). Wiązankę kwiatów złożono także pod Obeliskiem Niepodległości. Punktualnie o godzinie 12.00 tak jak w wielu innych miastach, uczestnicy mieleckiej uroczystości odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

W godzinach popołudniowych w sali widowiskowej Domu Kultury SCK z Koncertem Niepodległościowym wystąpiła Mielecka Orkiestra Symfoniczna. Podczas tego koncertu Marszałek, Starosta i reprezentujący Prezydenta Miasta Mielca jego zastępca Paweł Pazdan wręczyli trzy wieczne pióra zwycięzcom Dyktanda Niepodległościowego. Zostali nimi: Piotr Grzesik, Jarosław Jurkowski i Tomasz Martyński. Wyróżniono także najstarszą uczestniczkę dyktanda – Marię Kardyś oraz najmłodszą – Faustynę Siembab. Liczne nagrody dla uczestników dyktanda ufundowane przez sponsorów rozlosowano tuż po jego zakończeniu.

Sportowymi akcentami obchodów Święta Niepodległości w Mielcu były Otwarte Zawody Strzeleckie na strzelnicy LOK, Zawody Pływackie na Pływalni Smoczka oraz zorganizowany po raz drugi na mieleckich bulwarach Bieg Niepodległości. Blisko dwustu uczestników pobiegło trasą wzdłuż Wisłoki na dystansie 10 kilometrów. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła mielczanka, zawodniczka chodu sportowego Paulina Buziak. Najszybszy wśród panów był także mielczanin, były znany mielecki średniodystansowiec Jacek Żądło.

 

Edward Tabor
Data publikacji: