Wzrost atrakcyjności mieleckiego lotniska, a co za tym idzie pobudzenie ruchu związanego z krótkodystansowymi lotami biznesowymi – to główny cel zarządzających Lotniskiem, którego osiągnięcie, za sprawą przeprowadzonych w ostatnim czasie inwestycji, jest coraz bliżej.

Oficjalne uruchomienie stacji paliw na mieleckim lotnisku odbyło się 22 listopada 2019 roku. Pierwszego tankowania samolotu dokonał Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wraz z Prezesem Zarządu Lotnisko Mielec Sp. z o.o. Łukaszem Kalinką. Wśród gości obecni byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych miasta Mielca i gminy Mielec, przedstawiciele władz powiatu oraz rady nadzorczej spółki Lotnisko Mielec.

W wyniku przeprowadzonych prac, lotnisko wzbogaciło się o nowoczesną i w pełni funkcjonalną stację paliw, drogę kołowania wraz z płytą postojową dla samolotów. Stacja oferuje dwa najbardziej popularne rodzaje paliw lotniczych JET A-1 i AVGAS 100LL, jest samoobsługowa oraz zapewnia możliwość płatności kartą bankomatową. Za sprawą wybudowanej drogi kołowania, znacząco wzrosła przepustowość lotniska. Do tej pory, statki powietrzne, po wylądowaniu, zmuszone były zawracać na drodze startowej i kołować po niej, blokując tym samym możliwość lądowania kolejnych statków powietrznych. Obecnie, udostępniona zostanie możliwość szybkiego zwolnienia drogi startowej i kontynuowanie kołowania po nowej drodze.

– Z ogromną dumą i zadowoleniem obserwuję rozwój naszego lotniska. Doskonale zdaję sobie sprawę, jak istotna jest jego modernizacja, tak by spełniało normy krajowe, europejskie, ale i światowe. Lotnictwo to duma naszego miasta. Wszystkim nam powinno zależeć na podtrzymywaniu tradycji lotniczych. Przekazujmy zatem najmłodszym mieszkańcom Mielca wiedzę na ten temat. Mielec lotnictwem stoi, dlatego liczę na dalszy rozwój i kolejne zakończone sukcesem inwestycje na mieleckim lotnisku – mówi Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski.

Dzisiejsza konferencja to podsumowanie realizowanej od 2017 roku inwestycji. Jednak Prezes lotniska zapowiada już kolejną modernizację, która dodatkowo przyczyni się do zwiększenia dostępności lotniska, podniesienia poziomu bezpieczeństwa operacji lotniczych oraz wzmocnienia przewagi konkurencyjnej mieleckiego lotniska.

– Konsekwentnie staramy się realizować długoterminowy plan rozwoju lotniska. Jednym z kluczowych elementów tego planu były właśnie przeprowadzone w ostatnim czasie inwestycje – mówi Łukasz Kalinka, Prezes Zarządu Lotnisko Mielec Sp. z o.o. – Nieustannie poszukujemy nowych kierunków rozwoju. Nasza uwaga skupiona jest teraz na poprawie dostępności operacyjnej lotniska, należy przez to rozumieć doprowadzenie do stanu, w którym warunki atmosferyczne nie będą ograniczać możliwości lądowania statków powietrznych na mieleckim lotnisku. W ramach tego projektu planowane jest wdrożenie procedury instrumentalnego podejścia do lądowania, opartej o nawigację satelitarną – dodaje Łukasz Kalinka.

Po realizacji inwestycji, o której wspomina Łukasz Kalinka, mieleckie lotnisko będzie pierwszym lotniskiem niekontrolowanym w kraju dysponującym tego typu procedurą. W ramach tej inwestycji zmodernizowany zostanie istniejący już ogródek meteorologiczny. Stworzona zostanie w pełni funkcjonalna stacja meteorologiczna, wpięta w ogólnopolski system stacji pogodowych, zapewniająca bieżące informacje i dane o warunkach atmosferycznych. Na modernizacji stacji meteorologicznej skorzystają również lokalne władze samorządowe, które uzyskają bezpośredni dostęp do sprawdzonego i pewnego źródła informacji o aktualnie panujących warunkach atmosferycznych oraz do ostrzeżeń o zbliżających się niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych, takich jak, silne porywy wiatru, burze, opady śniegu, itp.

 

Marietta Mateja-Nowak
Data publikacji: