Jeśli trenujemy już od dłuższego czasu i wciąż nie osiągamy swoich rezultatów i nie widzimy znaczących zmian w swojej sylwetce, prawdopodobnie robimy coś źle. Istnieje kilka podstawowych błędów na siłowni, na które są narażeni nie tylko początkujący, ale również osoby nieco bardziej zaawansowane. Czego nie robić, aby szybciej osiągać swoje cele sylwetkowe?

Pomijanie ćwiczeń fundamentalnych

Ćwiczenia fundamentalne to te, które zmaksymalizują efekty naszych treningów. Zaliczamy do nich ćwiczenia wielostawowe, które jednocześnie angażują kilka głównych grup mięśniowych. Bez ich wykonywania harmonijne rozwijanie sylwetki nie wchodzi w grę i na każdym treningu powinniśmy wykonywać co najmniej jedne z nich. Do ćwiczeń tych zaliczamy przysiady ze sztangą, martwe ciągi, podciągania na drążku oraz wyciskanie na ławce poziomej. Dzięki zaangażowaniu maksymalnej ilości jednostek motorycznych ciało zmuszone jest do wytworzenia wielu hormonów anabolicznych, które pomagają kształtować sylwetkę. Do hormonów tych zaliczamy między innymi testosteron, hormon wzrostu oraz IGF-1. Bardzo duży wpływ na hormony w organizmie ma również sen, dlatego po ciężkich treningach powinniśmy zadbać o swój sen i spać co najmniej 7-8 godzin każdej nocy.

trening

Trenowanie do upadku na każdym treningu i problemy z regeneracją

Czy można trenować do upadku mięśniowego? Wokół tego pytania od lat toczą się liczne spory. Zastanawia to również wszystkich początkujących, którzy chcą szybko poprawić swoją sylwetkę. Odpowiedź brzmi: tak, jednak należy umiejętnie korzystać z tego narzędzia do rozwoju muskulatury. Generalnie początkujący, dopiero wdrażający się w treningi siłowe, nie są w stanie wygenerować takiej siły, aby zahamować swoje postępy poprzez wykonywanie ćwiczeń do upadku. Jednak u osób bardziej zaawansowanych, trenowanie do upadku mięśniowego może podnieść poziom wydzielania hormonu wzrostu. Z drugiej strony trenowanie taką metodą doprowadza do wydzielania dużej ilości kortyzolu oraz może prowadzić do spadku siły spowodowany przemęczeniem centralnego układu nerwowego. Ponadto wykonywanie powtórzeń do upadku przez wiele treningów z rzędu może spowodować spadek ilości wolnego testosteronu oraz IGF-1 – hormonów odpowiedzialnych za wzrost naszych mięśni. Nie zawsze ćwiczenie do upadku mięśniowego będzie mieć tak opłakane skutki. Metodę możemy wykorzystywać np. w przypadku ćwiczeń izolowanych. Kolejnym czynnikiem, który może nam pomóc z regeneracją i ograniczyć ryzyko przetrenowania, jest catering dietetyczny Mielec.