Wolontariuszki z Turcji odwiedziły Mielec w ramach programu EVA

W Mielcu zagościły wyjątkowe gościnne spotkania, które połączyły kultury i pokolenia. Matki z Turcji oraz uczniowie z różnych stron świata podzielili się swoimi doświadczeniami, tworząc niezapomniane chwile pełne wymiany wiedzy i emocji.
- Starostwo Powiatowe w Mielcu miejscem inspirujących rozmów z tureckimi wolontariuszkami
- Mieleckie szkoły otwarte na świat dzięki wymianom uczniowskim
Starostwo Powiatowe w Mielcu miejscem inspirujących rozmów z tureckimi wolontariuszkami
26 czerwca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Mielcu odbyło się niezwykłe wydarzenie, które zgromadziło przedstawicielki programu EVA – międzynarodowej inicjatywy wymiany dla dorosłych kobiet. Tym razem do powiatu mieleckiego przyjechały matki z Turcji, aktywnie zaangażowane w międzynarodowe projekty edukacyjne realizowane przez AFS Polska.
Program EVA, znany jako “Europe For All”, stawia na budowanie mostów między kulturami poprzez osobiste wizyty i wspólne działania. Uczestniczki goszczą się nawzajem w swoich domach, co pozwala na głębokie poznanie różnorodności i wzbogacenie perspektyw życiowych.
Mieleckie szkoły otwarte na świat dzięki wymianom uczniowskim
Podczas spotkania obecni byli także dyrektorzy lokalnych szkół ponadpodstawowych: Arkadiusz Gałkowski, Zbigniew Rzeźnik oraz Magdalena Zalotyńska, którzy wraz z Wicestarostą Andrzejem Bryłą wysłuchali relacji tureckich gości. To właśnie dzięki ich wsparciu uczniowie z różnych zakątków globu mogli przez ostatnie 10 miesięcy uczyć się i rozwijać swoje umiejętności językowe oraz kulturowe w I Liceum Ogólnokształcącym, II Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Technicznych.
Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się młodzi ludzie z Włoch, Japonii i Gwatemali – Gabriele, Fuka oraz Stefan – którzy nie tylko opanowali polski na poziomie komunikatywnym, ale również podzielili się fascynującymi historiami ze swojego pobytu w Mielcu. Ich obecność była żywym dowodem na to, jak wartościowa jest wymiana międzynarodowa dla rozwoju osobistego i społecznego.
Spotkanie uświetnił poczęstunek przygotowany przez Piekarnię Gruzińską Georgian Bite z Mielca, który dodał wydarzeniu wyjątkowego smaku i atmosfery gościnności.
Opierając się na: Powiat Mielecki
![]()
Ostatnie Artykuły

Nowa droga i chodnik w Kliszowie. Zakończono ważną inwestycję

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Remont sieci odetnie wodę. Utrudnienia w Podleszanach i Wólce

107 km/h w Mielcu przy limicie 50. 20-latek stracił prawo jazdy

Mielec łapie lato na wodzie - Baseny Odkryte czynne 20 sierpnia

Ponad 700 kontroli na drogach Mielca. Dwóch kierowców było nietrzeźwych

W nocy niższe ciśnienie wody w Mielcu. Utrudnienia obejmą też dwie miejscowości

Miejska stacja paliw w Mielcu ma być tańsza. Samorząd zapowiada start

Szkolne stołówki czekają zmiany. Sanepid wyjaśni nowe zasady żywienia

Mielec zapisuje dzieci na basen - ruszyły lekcje pływania

Dni Mielca 2026 z mocnym składem. Na scenie także talenty z miasta

Lasso, mechaniczny byk i country na mieleckim Rynku

Biznesowy odrzutowiec w Mielcu. Lotnisko zdobywa nowego klienta

Srebrny medal i rekord Polski. Mielczanka wróciła do hali swoich treningów
Przydatne dane teleadresowe
- Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Jaślanych - kontakt, awarie, opłaty
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Mielcu - kontakt, godziny, zgłoszenia
- Dom Kultury w Przecławiu - kontakt, wynajem sal, dostępność
- Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu - oferta, zapisy, kontakt
- Placówka Terenowa KRUS w Mielcu - kontakt, obsługiwane gminy, sprawy rolnicze
- Urząd Stanu Cywilnego w Przecławiu - kontakt, godziny, sprawy do załatwienia
