Dzięki współpracy lokalnych samorządów od 1 lutego na terenie powiatu mieleckiego zacznie funkcjonować powiatowy transport zbiorowy. Umowę na dofinansowanie jego organizacji podpisano dziś w starostwie powiatowym.

- To dzień długo oczekiwany przez mieszkańców powiatu mieleckiego, zwieńczający ponad pięcioletnie zabiegi o wprowadzenie publicznego transportu zbiorowego – podkreślił starosta mielecki Stanisław Lonczak już na początku spotkania, które odbyło się w środę, 20 stycznia, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Mielcu. Wraz z członkiem zarządu Zbigniewem Działowskim orasz skarbnikiem Ireną Turek, gospodarz powiatu podpisał umowę na dofinansowanie organizacji transportu autobusowego z rządowego „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”. Podniosłej chwili asystowali wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu mieleckiego: Stanisław Mieszkowski, Sławomir Sidur, Jan Nowak, Robert Pluta, Józef Rybiński, Andrzej Głaz i Michał Deptuła.

Samorząd otrzyma łącznie 2 047 426,80 zł dofinansowania z przeznaczeniem na utworzenie lub przywrócenie linii komunikacyjnych, na których wykonywane będą przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej. Dofinansowanie będzie przekazywane jako dopłata w kwocie nie wyższej niż 3 zł do jednego wozokilometra.

Zaangażowane środki wystarczą, by powiatowy transport zbiorowy zorganizować w okresie od 1 lutego do 30 czerwca br. Istnieje szansa, by kolejną transzę cennego wsparcia pozyskać także na drugie półroczne 2021 roku. – Wojewoda Podkarpacki na bieżąco monitoruje poziom wykorzystania funduszu na rok bieżący. Jeśli niewykorzystane środki z innych województw zostaną przesunięte na Podkarpacie, jesteśmy pierwsi na liście rezerwowej, by je otrzymać – podkreślił starosta Stanisław Lonczak. Byłoby to wsparcie rzędu ponad 2,8 mln złotych, do wykorzystania w trzecim i czwartym kwartale roku.

Inicjatywę utworzenia powiatowego transportu zbiorowego władze samorządowe powiatu podjęły wspólnie z poszczególnymi gminami. Od września ubiegłego roku temat transportu zbiorowego dominował na każdym z Konwentów Samorządów Powiatu Mieleckiego. Ostatecznie do realizacji projektu przystąpiło osiem samorządów: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy i Wadowice Górne. Samorządy zadeklarowały udział we współfinansowaniu obowiązkowej dopłaty min. 10% kwoty deficytu - jeżeli taki powstanie na tworzonych od 1 lutego br. liniach.

- Wszystkim samorządowcom serdecznie dziękuję za konstruktywne podejście do tematu i dobrą współpracę. Liczę, że taką pozostanie ona również w przyszłości, by jeszcze lepiej móc odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Myślę jednak, że już dziś, za sprawą tych linii, które zaproponowaliśmy, w dużym stopniu poprawi się jakość skomunikowania mieszkańców mniejszych, oddalonych od centrum powiatu miejscowości – podkreślił starosta mielecki.

Łącznie na terenie powiatu powstaną 42 linie autobusowe. Ich obsługą zajmą się prywatni przewoźnicy, którzy – jak zapewniono podczas dzisiejszego spotkania – zostaną zobligowani do zapewnienia ujednoliconych standardów w zakresie jakości przewozów. Organizatorzy transportu zbiorowego kontrolować będą m.in. poziom techniczny oferowanego przez przewoźników taboru czy jego dostosowanie do obowiązujących norm sanitarnych.

Szczegóły dotyczące uruchamianych od 1 lutego br. linii zostaną przedstawione lada dzień.

- Te nowe rozkłady pojawią się na przystankach już za chwilę. Zachęcam Państwa, by się im przyjrzeć, by skorzystać z nowych połączeń – apelował Robert Pluta, Wójt Gminy Padew Narodowa. Jako Przewodniczący Konwentu Samorządów Powiatu Mieleckiego również podziękował zebranym samorządowcom za zaangażowanie w realizację pierwszego takiego w historii powiatu przedsięwzięcia. Jak zapewnił, wójtowie i burmistrzowie poszczególnych gmin w większości starali się osobiście nadzorować trwające prace; nigdy też nie odmawiali udziału w licznych spotkaniach konwentu i dyskusjach, nawet tych organizowanych z godziny na godzinę. – Wiele pracy wymagało, aby ostateczny kształt tego projektu pozwalał czerpać korzyści wszystkim mieszkańcom naszego powiatu. Takie było jednak założenie przedsięwzięcia. Kursy, które powstały, być może nie są rentowne z biznesowego punktu widzenia. Są jednak realną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców – podkreślił.

Głos podczas spotkania zabrał także wójt Tuszowa Narodowego, Andrzej Głaz. - O temat transportu zbiorowego, wraz z mieszkańcami, upominaliśmy się kilka ładnych lat, ostatnio w zeszłym roku, na majowym konwencie wójtów. Pan starosta zobowiązał się wtedy, że przyjrzy się temu tematowi, że postara się pomóc i to uczynił, za co w imieniu swoim i mieszkańców gminy serdecznie dziękuję – wspomniał, swoje wyrazy uznania kierując także w kierunku rządu, który udostępnił środki na organizację transportu.

- To był szalenie trudny temat, przekonaliśmy się o tym podczas trwających przez ostatnie miesiące dyskusji. Ale wierzę, że to jednocześnie dopiero początek czegoś większego, związku, który w przyszłości zajmie się zagadnieniem transportu w powiecie – powiedział z kolei Józef Rybiński, burmistrz Radomyśl Wielkiego.

Docelowo, do administrowania transportem publicznym, powstać ma taki właśnie, dedykowany organ – związek powiatowo-gminny. Z racji tego, że samo jego utworzenie i ukonstytuowanie potrwać może nawet do sześciu miesięcy, w obecnym naborze pełnienia funkcji organizatora zbiorowego transportu publicznego podjął się Starosta Powiatu Mieleckiego i to on wnioskował o zakontraktowane dzisiaj środki.


ms

Galeria zdjęć