Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mielec

Siatkówka - na czym polega i jak zacząć?

Siatkówka to zaraz po piłce nożnej jeden z najpopularniejszych sportów olimpijskich w Polsce i można się nawet pokusić o stwierdzenie, że jesteśmy w tej dziedzinie prawdziwą kontynentalną potęgą. Sport ten zapewnia doskonałą okazję do rywalizacji i wspólnego spędzania czasu, ponieważ gra się w niego we dwójkę albo w grupach. Oprócz tego, siatkówka to świetna zabawa, jest to również jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie świetnej formy. Podczas 45-minutowej rozgrywki możesz spalić nawet do 585 kalorii, a trening znacznie poprawia siłę i napięcie mięśni oraz może być wykonywany przez cały rok niezależnie od pory roku. Czytając ten artykuł poznasz lepiej historię tego sportu, dowiesz się od czego powinieneś rozpocząć swoją z nim przygodę oraz jakiego asortymentu potrzebujesz do regularnej praktyki. 

Czym w ogóle jest siatkówka?

Gra w siatkówkę powstała w 1985 roku za sprawą nauczyciela akademickiego Williama Morgana z miasta Holyoke w stanie Massachusetts i miała być dyscypliną podobną do koszykówki idealnie nadającą się dla osób w średnim wieku oraz słabszych. Początkowo określana była mianem "mintonette", jednak w późniejszym czasie została nazwana "voleyball" co tłumaczymy dosłownie jako "latającą piłkę. Pierwszy mecz siatkówki miał miejsce w 1896 roku w Springfield, a z czasem sport rozpowszechnił się także na całym świecie. W 1946 roku zwołana została Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej, której prezydentem został Paul Libaud. Pierwsze mistrzostwa świata w siatkówce miały miejsce w 1949 roku, a w 1961 dyscyplina zadebiutowała na olimpiadzie w Tokio. Współcześnie sport ten polega na odbijaniu piłki nad przedzielającą boisko dokładnie w połowie siatką tak, aby upadła ona na ziemię po stronie pola przeciwnika. W rozgrywce biorą udział dwa zespoły liczące maksymalnie po 6 osób każdy, a reszta graczy to tak zwani rezerwowi. Gra nie ma limitów czasowych i toczy się do 3 wygranych setów, a wygrywa drużyna, która będzie mieć minimum 2 punkty przewagi. W przypadku remisu przewidywana jest dogrywka. Zawodnicy mają po 3 odbicia na to, aby przebić piłkę na stronę rywali, przy czym każdy z nich może jej dotknąć tylko raz. Nie wolno też sprzętu łapać ani nim rzucać. W siatkówce istnieje kilka pozycji zajmowanych przez uczestników, które mają różne funkcje w zależności od nazwy. Są nimi: przyjmujący, libero, atakujący środkowy i rozgrywający.

Jakich sprzętów sport wymaga?

Do sprzętu bez którego mecz nie może się odbyć należy przede wszystkim siatka, którą zawiesza się na określonej wysokości boiska. Najlepiej sprawdzają się te od znanych producentów, ponieważ dają gwarancję jakości i będą Ci służyć przez długie lata. Kolejnym ważnym elementem jest oczywiście piłka, a jej wybór jest ściśle uzależniony od rodzaju środowiska, w jakim przyjdzie Ci ćwiczyć. Najbardziej wytrzymała będzie piłka wykonana z poliuretanu. Sprzęt musi też spełniać warunki ściśle określone przez Międzynarodową Federację Piłki nożnej takie jak choćby waga i wielkość. Siatkówka to sport, w którym łatwo o kontuzję, dlatego zainwestuj w nakolanniki siatkarskie i rękawy siatkarskie, a będziesz mógł trenować bezpiecznie i oddać się w pełni swojej pasji. W końcu potrzebny jest też strój z oddychającego, wytrzymałego materiału w postaci spodenek i koszulki oraz wygodne buty dostosowane do uprawiania tej dyscypliny, w których będziesz z łatwością się poruszać.

Od czego warto zacząć uprawiając sport amatorsko?

Na pierwsze zajęcia najlepiej zapisać się do sekcji siatkówki lub lokalnego klubu w Twoim mieście, a latem wystarczy Ci do tego jedynie skrawek wolnego podwórka i niezbędne akcesoria. Lepiej jednak rozwijać się pod okiem trenera, który w razie potrzeby poinstruuje Cię i zwróci uwagę na ewentualne błędy, które popełniasz podczas gry. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wynająć halę razem ze znajomymi i wspólnie spotykać się na regularne towarzyskie rozgrywki. Podczas treningów cierpliwie ćwicz serwowanie i odbijanie piłki. Na opanowanie zasad nie będziesz musiał poświęcać wiele czasu, ponieważ są bardzo łatwe - z resztą z pewnością znasz je już po części z zajęć wychowania fizycznego. Na razie siatkówka powinna być dla Ciebie bardziej źródłem przyjemności, dlatego znaj swoje granice i nie podchodź do niej nazbyt poważnie. Koniecznie pamiętaj o konsekwentnym kontynuowaniu spotkań, bo tylko wtedy masz naprawdę szansę się rozwinąć i zrobić przy okazji prawdziwe postępy w grze. W miarę czasu szybko odbudujesz swoją formę tak, że zajęcia nie będą dla Ciebie trudne i wyczerpujące.

Jakiego sprzętu pół profesjonaliści (i profesjonaliści) używają z asortymentu Decathlon?

Nakolanniki do siatkówki

Nakolanniki do siatkówki są idealnym elementem ochronnym, który warto mieć na sobie, aby uniknąć urazów. Doskonale nadają się do rozpoczęcia nauki gry w siatkówkę. Są wygodne i nie przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się po boisku. Wykonane zostały ze specjalnej, wytrzymałej pianki poliuretanowej.

Buty do siatkówki

Wygodne buty to w siatkówce podstawa ! Obuwie zostało zaprojektowanie specjalnie na potrzeby tego sportu i cechuje się doskonałą amortyzacją oraz przyczepnością. Dzięki niemu gra jest stabilna, a Ty nie ślizgasz się po podłożu. Biega się w nim z niesamowitą lekkością. Odpowiednie buty znacznie zwiększają Twoją skuteczność, dlatego zainwestuj w sprzęt od najlepszych producentów.

Poznaj wyjątkowe korzyści płynące z gry w siatkówkę

Niezależnie od tego, czy grasz w domu, na trawie, czy na plaży, siatkówka to wyjątkowy sposób na zachowanie doskonałej formy. Trening zwiększa poziom energii, a w efekcie poprawia to Twoją ogólną wydajność. Siatkówka poprawia także koordynację ręka-oko oraz wzmacnia i rozwija wyjątkowo szybki refleks. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju aktywności sport pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, a także poprawia kondycję Twoich kości i stawów. Jest też idealnym sportem zespołowym, który daje ogromną satysfakcję i uczy zdrowej rywalizacji. Graj regularnie w siatkówkę ze swoimi przyjaciółmi, a szybko zauważysz szereg niesamowitych korzyści.