UM Mielec: NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

2 min czytania

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” polskie święto państwowe przypadające corocznie na dzień 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Z tej okazji przedstawiciele władz samorządowych Miasta Mielca i Powiatu Mieleckiego złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed Obeliskiem Żołnierzy Wyklętych zlokalizowanym w Parku Żołnierzy Wyklętych przy tzw. drodze szydłowieckiej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie Żołnierze Wyklęci antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość” prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński (Pług”, Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała zostały zakopali w nieznanym miejscu.

Urząd Miejski w Mielcu,

mielec.pl/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-3/

Autor: krystian