Jak dobrać optymalny wkład kominkowy

3 min czytania
 Jak dobrać optymalny wkład kominkowy

 Jak dobrać optymalny wkład kominkowy

Aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rozwiązań jeżeli chodzi o dobór wkładu kominkowego. Dzielimy go na rodzaje, funkcje, materiały wykonania, moc, sprawność czy wiele innych parametrów. Zatem nic dziwnego, że często jego wybór staje się dla nas problemem. Postaramy się tutaj wyjaśnić wszelkie niezbędne kwestie, które rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości. Koniecznie przejdź do dalszej części tego artykułu.

Pierwszym i podstawowym parametrem na jaki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest moc wkładu kominkowego. Producenci oferują rozwiązania o różnych mocach, przez co nieraz można się pogubić. Wyliczenie dokładnej wartości mocy może okazać się trudno. Zależy od tego wiele różnych czynników i parametrów, których wyliczenia są po prostu niemożliwe dla zwykłego Kowalskiego. Dlatego właśnie warto zostawić tę kwestię odpowiednim fachowcom. Źle dobrana moc wkładu może prowadzić do naszego niezadowolenia z całości systemu, a nawet - w skrajnych sytuacjach - do trwałego uszkodzenia instalacji.

Wiele osób decyduje się po prostu dobrać większą moc wkładu od tej zalecanej dla naszego przypadku. Jak się okazuje - jest to spory błąd. Przegrzewanie pomieszczenia będzie przede wszystkim niekomfortowe dla nas. Poza tym, jak już wcześniej wspominaliśmy, przegrzewająca się instalacja może prowadzić do trwałych uszkodzeń, które z pewnością będą dla nas obciążeniem finansowym. Dlatego warto zostawić to odpowiednim fachowcom. Dolnośląskie sprawdź te kominki.

Wkład otwarty czy zamknięty?

Jak się okazuje - nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedni. Obydwie opcje mają swoje zalety i wady. Wkład otwarty stosowany jest w kominkach z otwartym paleniskiem. Te rozwiązanie jest zdecydowanie mniej wydajne pod względem uzyskiwanego ciepła, gdyż około 80% uzyskiwanego ciepła odprowadzania jest kominem na zewnątrz. Wkład otwarty pełni funkcję raczej dekoracyjną w bardziej tradycyjnych i klasycznych wystrojach wnętrz. Wkład zamknięty oferuje nam doskonałą sprawność, przy nieco mniej urokliwym charakterze dla wystroju pomieszczenia. Wkłady zamknięte rozróżniamy również pod względem materiału z jakiego są wykonane. Głównie do dyspozycji mamy tutaj wkłady stalowe i żeliwne. Te pierwsze oferują mniejsze wartości akumulacyjne, przez co ciepło znacznie szybciej zanika. Wkłady żeliwne utrzymują ciepło na dłużej, jednak są zdecydowanie mniej estetyczne. Kwestia wyboru odpowiedniego jest już tutaj indywidualna.

Rodzaj przeszklenia

Wkłady możemy również podzielić ze względu na ich rodzaj przeszklenia. Do dyspozycji możemy mieć jedną, płaską szybę. Innym rozwiązaniem, nieco droższym, jest szyba panoramiczna lub pryzmatyczna. Bardzo często decydujemy się tutaj na kominek narożny - przeszklenie wkładu po dwóch stronach jest bardzo estetyczne i będzie ciekawym punktem naszej aranżacji wnętrza. Warto przemyśleć również ten aspekt przed zakupem odpowiedniego rozwiązania dla nas.

Jak widać wybór odpowiedniego wkładu na naszego wnętrza wcale nie musi być taki trudny. Musimy przede wszystkim postawić na odpowiednich, polecanych fachowców, którzy z pewnością doradzą najlepsze rozwiązanie nie tylko dla nas, ale również dla naszego wnętrza.

Autor: Materiał partnera

mieleceu_kf