Coroczne rozliczenie z administracją skarbową odbywa się za pomocą konkretnych formularzy. To, jaka deklaracja musi zostać przez nas uzupełniona, uzależnione jest od wybranego sposobu opodatkowania dochodów (np. według skali, ryczałtem). Przepisy prawa dają również możliwość zastosowania różnorodnych odliczeń. Dzięki nim uzyskamy maksymalny zwrot podatku lub obniżymy jego wysokość, do zapłaty, której bylibyśmy zobowiązani. Obecnie wyróżnia się odliczenia w postaci darowizn, jak np. darowizna na kult religijny, komputery przenośne czy COVID-19, oraz składek zdrowotnych i na ubezpieczenie społeczne. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są jednak ulgi. To, jakie obowiązują w danym roku, ogłaszane jest do publicznej wiadomości z dużym wyprzedzeniem. Obecnie mamy ich dziewięć rodzajów. A wśród nich np. ulgę dla młodych, ulgę na dziecko (prorodzinną), abolicyjną oraz nawet na internet. W odniesieniu do tej ostatniej warto zadać pytanie, do kogo jest ona skierowana i na jakich warunkach można ją otrzymać?
Ulga na internet w 2022 roku
Ulgę na internet można zaliczyć do tych, które przysługują niemal każdemu. Związana jest ona, jak sama nazwa wskazuje, z korzystaniem z internetu. Z kolei obecnie znaczna większość gospodarstw domowych korzysta już z tego dobrodziejstwa, dlatego osoby wchodzące w jego skład mogą skorzystać i z takiego odliczenia.
Skierowana jest ona do wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym z dochodów opodatkowanych:
- Według skali podatkowej;
- Ryczałtem ewidencjonowanym.
Oczywiście warunkiem koniecznym do spełnienia jest poniesienie w rozliczanym roku podatkowym wydatków związanych z użytkowaniem sieci. Ważne jest, iż nie dotyczy do zakupu sprzętu czy dopiero podłączenia do sieci, ale jedynie abonamentu! Nie ważne jest z kolei czy będzie to stałe łączne w domu, czy może udostępnione za pomocą urządzeń mobilnych. To już Ty decydujesz, co jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Zaznaczyć również należy, że ulga na internet możliwa jest do rozliczenia tylko przez dwa kolejne, następujące po sobie bezpośrednio lata. A więc w praktyce oznacza to, że w 2022 roku możesz z niej skorzystać, jeżeli po raz pierwszy skorzystałeś z niej w 2021 roku lub to będzie Twój pierwszy raz.
Wysokość ulgi
Ulga na internet, podobnie jak w przypadku innych rodzajów charakteryzuje się odpowiednimi limitami. Odliczenia wydatków faktycznie poniesionych możesz dokonać do kwoty 760 zł! Przysługuje ona na osobę — podatnika, a to oznacza, że jeżeli jesteś w związku małżeńskim, każdy z was ma prawo do maksymalnego limitu, ale do kwoty wydatku, którą faktycznie poniósł każdy z was.
Ulga na internet a inne odliczenia
Obecnie wskazuje się na kilkanaście różnych możliwości odliczeń. To, że skorzystamy z ulgi na internet, nie wyklucza możliwości zastosowania także innych jej rodzajów, jak chociażby ulgi abolicyjnej czy na dziecko. Można je również łączyć z darowiznami czy składami.
Nie jest to także wyłączeniem do zastosowania ulg, które nie są już wymieniane, ale wciąż mamy prawo do ich zastosowania, jak np. ulgi budowlanej czy odsetkowej.