Z udziałem wicestarosty Andrzeja Bryły społeczność mieleckiego „Ekonomika” świętowała dziś jubileusz 110-lecia znajdującej się przy szkole Bursy Gimnazjalnej.

Budynek Bursy został wzniesiony w latach 1911-1912 z inicjatywy księdza Romana Sitki – patrona Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu. By godnie uczcić tę ważną dla szkolnej społeczności rocznicę, 2 grudnia w Kaplicy p.w. św. Stanisława Kostki odprawiono Mszę Świętą, a także zorganizowano okolicznościowe spotkanie.

Wydarzenie stało się okazją do wspomnienia wieloletniej, niezwykle interesującej historii Bursy. Najważniejsze fakty z minionych 110 lat przedstawili zebranym podczas specjalnie przygotowanej prelekcji: Krzysztof Haptaś z Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu oraz Wiesław Wałek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu.

- Wiele mówiliśmy dziś o życiu patrona i inicjatora budowy bursy, ks. Romanie Sitce, a także o tym, co po jego naukach nam pozostało. Myślę, że jako mieszkańcy, jako władze tego powiatu możemy być dziś dumni z tego, że to miejsce od ponad wieku wypełnia wolę swojego fundatora, służąc lokalnej społeczności i pisząc tak piękną historię – podsumował Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła.

Gospodarz powiatu przekazał na ręce dyrektor ZSE Marty Mysony najlepsze życzenia dla całej szkolnej społeczności, a także okolicznościowy grawerton.

Świętowanie zwieńczyło otwarcie galerii pn. „110-lecie Bursy Gimnazjalnej w Mielcu”.


Historia Bursy Gimnazjalnej (za Encyklopedią Miasta Mielca):
BURSA GIMNAZJALNA została zorganizowana w 1908 r. przez katechetę ks. Romana Sitkę (w 1999 r. wyniesionego na ołtarze) jako internat dla młodzieży męskiej uczącej się w mieleckim gimnazjum. Pierwszą jej siedzibą był wynajęty budynek przy ul. Sandomierskiej. W 1907 r. powołano Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej, które doprowadziło do wybudowania w latach 1911-1912 okazałego budynku bursy w sąsiedztwie gmachu gimnazjum. Projekt budowlany wykonał architekt A. Tarkowski z Tarnowa według programu opracowanego przez ks. R. Sitkę, a nadzór nad budową sprawował mielczanin inż. Jan Haładej. W budynku znajdowała się kaplica, pomieszczenia mieszkalne i kuchnia. Obok bursy zasadzono drzewa owocowe i założono ogród warzywny. W czasie okupacji hitlerowskiej budynek bursy zamieszkiwała uczęszczająca do gimnazjum młodzież z rodzin niemieckich i tych, które podpisały niemiecką listę narodową –Volkslistę. (Nie istniały polskie gimnazja, a kształcenie młodych Polaków mogło odbywać się wyłącznie na poziomie podstawowym i to w bardzo ograniczonym zakresie.) W kaplicy urządzono magazyn. Po wyzwoleniu Mielca (6 VIII 1944 r.) do bursy wprowadziła się młodzież Gimnazjum i Liceum, a kaplicy przywrócono funkcję sakralną. W czasie jednego z ostrzałów artyleryjskich prowadzonych przez Niemców zza Wisłoki pocisk wpadł do piwnicy bursy i zabił oraz ranił kilku chroniących się tam nauczycieli i uczniów. W latach 50. i 60. część internatową zamieszkiwały dziewczęta z Liceum Pedagogicznego, a od lat 70. dominującą grupę stanowiły dziewczęta z Liceum Ekonomicznego. Odrębnie funkcjonowała kaplica św. Stanisława Kostki, która od 1979 r. pełniła przejściowo funkcję kościoła parafialnego tworzącej się parafii Ducha Świętego. Aktualnie kaplica należy do tejże parafii, a pozostała część budynku wchodzi w skład obiektu Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Warszawskiej. Od roku akademickiego 2012/2013 do 31 VII 2020 r. zajmowała ją Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania w Krakowie Wydział Ekonomii w Mielcu, a następnie powróciła do zasobów ZSE.

ms

Galeria zdjęć