Rodzaje odkurzaczy

Odkurzacz to jeden z najczęściej używanych sprzętów domowych. Aktualnie chyba mało kto jest w stanie wyobrazić sobie codzienne sprzątanie bez niego. Jest on praktyczny i skuteczny, a nowoczesne technologie i rozwiązania sprawiają, że może spełniać jeszcze szereg dodatkowych funkcji. Który model będzie najlepszy? Poniżej przedstawiamy małe zestawienie.

Odkurzacz workowy

Model ten jest też zwany tradycyjnym, ponieważ taki sposób działania miały pierwsze odkurzacze powstałe niemal 100 lat temu. Powietrze łącznie z zebranymi śmieciami wpada do papierowego lub tekstylnego worka, gdzie są skutecznie zatrzymywane. Gdy worek będzie pełen, należy go zamienić na nowy, pusty. Plusem jest to, że zebranych śmieci więcej oglądać nie będziemy. Po zapełnieniu worek w całości wyrzucamy do śmietnika. Minusem jest to, że worek raczej jest jednorazowego użytku. Gdy chcemy dalej odkurzać, trzeba wymienić go na nowy, a każdy nowy worek to wydanych kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Odkurzacz bezworkowy

Model bez worka to odpowiedź na minusy modelu tradycyjnego. W nim zastosowany jest specjalnie wyprofilowany, cylindryczny zbiornik, w którym dochodzi do oddzielenia powietrza od zanieczyszczeń dzięki sile odśrodkowej. Po zakończonym odkurzaniu możesz łatwo przesypać zanieczyszczenia ze zbiornika do kosza na śmieci. Plusem jest łatwość obsługi i brak dodatkowych kosztów, a minusem – to, że podczas przesypywania zanieczyszczeń zawsze jakaś ich część się rozsypie. Strona https://www.ranking-odkurzacz.pl/odkurzacz-bezworkowy/ przedstawi najlepsze modele w całej kategorii produktów, co pomoże Ci zaznajomienie się z tego rodzaju sprzętem.

Odkurzacz wodny

Sprzęt, który za filtr używa wody. Zanieczyszczenia są w niej zatapiane, a więc nie rozsypią się ani nie spowodują powstania chmury kurzu podczas wyrzucania, a raczej wylewania. Plusem jest to, że często są one zintegrowane z opcją piorącą, dzięki czemu możesz też dbać o tapicerki i obicia swoich kanap. Minusem – to że wodę możesz czasem przez nieuwagę rozlać, co zaszkodzi i Twojej podłodze i portfelowi, bo będzie konieczna wizyta w serwisie naprawczym. Co warte uwagi, odkurzacze wodne są często polecane dla alergików, ponieważ zatrzymują tez różne drobinki i patogeny, które są odpowiedzialne za wywoływanie reackji alergicznych.

Szeroka gama odkurzaczy na półkach w sklepie pozwoli Ci na wybór optymalnego modelu, który najlepiej sprawdzi się do warunków panujących w Twoim mieszkaniu i do Twoich subiektywnych preferencji. Oprócz sposobu działania, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie sprzętu, czyli załączone szczotki lub ssawki które pomogą Ci w codziennym dbaniu o porządek w domu.