Dzisiaj obchodzimy pierwszy dzień wiosny- to symboliczne przywitanie nowej pory roku!

Odpowiedź na pytanie, kiedy jest pierwszy dzień wiosny nie jest wcale tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wyróżniamy nie tylko astronomiczną i kalendarzową wiosnę, ale także meteorologiczną, fenologiczną i termiczną.

Kalendarzowa wiosna 2023

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zawsze przypada 21 marca. Tego dnia w szkołach organizowane są specjalne apele i przedstawienia. W ten sposób uczniowie i nauczyciele świętują rozpoczęcie nowej pory roku i nadejście długo oczekiwanej wiosny.

Astronomiczna wiosna 2023

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w 2023 roku wypada 20 marca. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do kalendarzowej wiosny data ta jest ruchoma. Choć nie można wyznaczyć konkretnego dnia rozpoczęcia astronomicznej wiosny, to zazwyczaj wypada ona 20 lub 21 marca. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy.

Meteorologiczna wiosna 2023

Wyróżniamy również termin meteorologiczna wiosna, która zaczyna się dokładnie 20 dni przed kalendarzową wiosną. Dokładnie meteorologiczna wiosna rozpoczyna się ona 1 marca i kończy się 31 marca.

Fenologiczna wiosna 2023

Kiedy mówimy o początkach wiosny, mamy na myśli właśnie fenologiczną wiosnę. Fenologiczna wiosna to nic innego jak moment, gdy drzewa zaczynają kwitnąć, a trawa robi się zielona.

Termiczna wiosna 2023

Jak sama nazwa wskazuje, za początek danej pory roku można przyjąć moment, gdy temperatura na dworze zarówno w dzień, jak i w nocy wynosi nie mniej niż 5 stopni Celsjusza i gdy taka pogoda utrzymuje się przez co najmniej 5 dni z rzędu.

Weronika Krzak
Data publikacji: