Dom Kultury SCK zaprasza na koncert dwóch wybitnych wirtuozów: Waldemara Malickiego i Krzysztofa Jakowicza już 31 sierpnia o godz. 19 do sali widowiskowej DK SCK.
Bezpłatne wejściówki na koncert do odebrania w kasie kina Galaktyka (kasa czynna w dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele- godzinę przed seansem, w środy- kasa nieczynna) od 24 sierpnia.
„Z klasyką przez Polskę” znów w Mielcu. Wspaniały, artystyczny i edukacyjny projekt muzyczny dostarczył mieleckiej publiczności już w zeszłym roku wielu wzruszeń za sprawą Szymona Nehringa, finalisty Konkursu Szopenowskiego. W tym roku Dom Kultury SCK gościł będzie dwie gwiazdy światowego formatu: skrzypka Krzysztofa Jakowicz i pianistę Waldemara Jakowicza, którzy zaprezentują utwory: Mozarta, Wieniawskiego, Saint-Saëns’a, Williamsa i Kreislera.
Pomysł Polskiego Impresariatu Muzycznego, aby wybitni polscy artyści docierali do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi z muzyką na najwyższym poziomie, zrodził się w Polskim Impresariacie Muzycznym i od 2019 r. jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Waldemar Malicki
Jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich- solista, kameralista, improwizator. Ukończył z wyróżnieniem w roku 1982 Akademię Muzyczną w Gdańsku, a następnie doskonalił swe umiejętności w Wiedniu. Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Rosji i Japonii, uprawia kameralistykę z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami. Nagrał ponad 40 płyt, z których trzy z utworami Wieniawskiego, Paderewskiego i Bacha otrzymały w latach 1997, 2000, 2003 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Artysta prowadzi kursy i seminaria muzyczne w Skandynawii, obu Amerykach i Japonii.
Waldemar Malicki był prezesem-założycielem Towarzystwa im. Paderewskiego. Jest współautorem i wykonawcą projektu ”Filharmonia Dowcipu” w reżyserii Jacka Kęcika realizowanych dla TVP. Laureat Telekamery 2009 , Wiktora 2011 oraz nagrody TVP „Artysta bez granic” 2016.
Krzysztof Jakowicz
Wybitny polski skrzypek, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu wielki kompozytor powierzył polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych Na zaproszenie Lutosławskiego, wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata.
Krzysztof Jakowicz ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne, jest laureatem I nagrody Konkursu im. E. Ysaÿe’a w Warszawie (1959), III nagrody i nagrody specjalnej Henryka Szerynga w IV Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Artysta jest wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie, jak np. Warszawska Jesień, Edinburgh Festival, Berliner Festspiele, Festiwal w Starym Krakowie, London City Festival, oraz festiwale w Bregenz i Schleswig-Holstein. Występuje ze sławnymi orkiestrami, takimi jak: English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Orchestra, Orchestre National de France, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia w Oslo, Orquesta National de España, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra „Amadeus”.
Był solistą na licznych tournée zagranicznych większości polskich orkiestr – z Filharmonią Narodową, Polską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Varsovią, NOSPR, Filharmonią Łódzką, Wrocławską, Śląską, Krakowską, Bydgoską, Orkiestrą „Amadeus” i innymi.
Współpracuje ze wszystkimi wybitnymi dyrygentami polskimi, a także z artystami tej miary, co Jiři Bělohlavák, Riccardo Chailly, Leopold Hager, Chikara Imamura, Pinchas Steinberg. Michael Tabachnik czy Tajuo Yuasa. Przez dwa lata był pierwszym skrzypkiem słynnego Kwintetu Warszawskiego.
Jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz visiting professor w Soai University w Osace (Japonia).