8 października

Koncert Inauguracyjny Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej – 8 października, godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: Mieleckie Towarzystwo Muzyczne, Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 30 do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Mieleckie Towarzystwo Muzyczne oraz Dom Kultury SCK zapraszają na Koncert Inauguracyjny Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej . VII sezon artystyczny Mielecka Orkiestra Symfoniczna rozpocznie w konwencji późnego romantyzmu z istotnymi akcentami muzyki programowej oraz stylizacjami formuł narodowych. W programie repertuar złożony z dzieł Gabriela Faure (z solową kreacją wiolonczeli), Antonina Dvoraka, Edvarda Griega i Gioacchino Rossiniego.

Mielecka Orkiestra Symfoniczna zagra pod dyrekcją Piotra Wyzgi.

Koncert odbędzie się 8 października o godz. 16 w sali widowiskowej Domu Kultury SCK. Prowadzenie koncertu – Tomasz Łępa.


13 października

Wernisaż wystawy „W stronę światła” Elżbiety Długosz. 13 października, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Urodzona w Puławach Elżbieta Długosz ukończyła studia artystyczne w zakresie sztuk plastycznych na wydziale artystycznym UMCS w Lublinie. Pracę dyplomową wykonała pod kierunkiem dr. hab. Walentego Wróblewskiego. W kręgu zainteresowania Elżbiety Długosz znajdują się malarstwo i rzeźba. Artystka pochodząca z Puław szczególnie ceni sobie dawne techniki złotnicze i malarskie.

Od wielu lat współtworzy Pracownię Ikon przy klasztorze dominikanów w Gdańsku, bo też ikoną zajmuje się od wielu lat. Wszystko zaczęło się od wykonania ikony Jezusa Miłosiernego dla wspólnoty dominikańskiej w Lublinie. Ta ikona nie przetrwała próby czasu, za to fascynacja ikoną pozostała. Pierwsze kroki stawiała na warsztatach u warszawskich jezuitów pod kierunkiem ks. Jacka Wróbla. Wiedzę z zakresu technologii zdobywała głównie na studiach, a także na warsztatach, ale uważa, że praca nad ikoną to przede wszystkim praca indywidualna. Szczególnie zagłębia się w tajniki sztuki wczesnego malarstwa włoskiego, szkoły florenckiej oraz sieneńskiej.


21 października

Premiera sztuki „Pigmalion” w wykonaniu aktorów Teatru Rozmaitości im. Stefana Ostrowskiego – 21 października, g. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 30 do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Teatr Rozmaitości im. Stefana Ostrowskiego SCK w Mielcu ma nową propozycję dla mieleckiej publiczności. Tym razem będzie to „Pigmalion” Georg’a Bernarda Shawa, sztuka doskonale znana polskiej publiczności zarówno z desek scenicznych, jak i wielu filmowych adaptacji ze słynnym musicalem „My Fair Lady” na czele. Wskutek zakładu między dwoma londyńskimi dżentelmenami, kwiaciarka Eliza staje się przedmiotem eksperymentu. Profesor Higgins postanawia nieokrzesaną, nieobytą, niewykształconą, mówiącą dialektem dziewczynę zmienić w ciągu kilku miesięcy w prawdziwą lady, której prostego pochodzenia nie domyśliłby się bywalec dworu królewskiego. Eliza przechodzi wszechstronną metamorfozę, a jej efekty są tak spektakularne, że robią wrażenie nawet na twórcy tej przemiany. Co z tego wyniknie?

Sztukę wyreżyserowała Jadwiga Klaus, a w spektaklu zobaczymy aktorki i aktorów Teatru Rozmaitości, który w tym roku obchodzi 10-lecie swojego istnienia.

W dotychczasowym repertuarze Teatru Rozmaitości znalazły się do tej pory m.in.: widowisko „Misterium Bożego Narodzenia” (2013 r.), „Dziewczyny z pomysłem” (2014 r.), „Damy i huzary” (2015 r.), udział w montażu słowno -muzycznym „Mielec się bawi: Kochamy lata 70.”, „Gdzie diabeł nie może” (2016 r.), „Ciotka” (2017 r.), „Wesele” St. Wyspiańskiego (2018 r.), Ożenek -Gogola (2020 r.), „Królowa Przedmieścia” (2021 r.).

Obsada sztuki: Maciej Błachowicz, Grzegorz Cebula, Grażyna Chamielec, Eugeniusz Idzior, Barbara Jabłońska, Dagmara Jachyra, Piotr Klamka Piotr, Kamil Kosiba, Genowefa Królikowska, Zbigniew Modras, Janusz Pacholec, Paweł Pazdan, Barbara Stec, Sabina Tabor-Orzechowska, Elżbieta Witek.

Solo na skrzypcach – Kalina Rokosz.

Weronika Krzak
Data publikacji: