16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła, abp metropolita krakowski, został wybrany na 264. następcę św. Piotra i przyjął imię Jan Paweł II. Był to pierwszy od 1522 r. wybór na papieża kardynała spoza Włoch.

Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku, w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego. Za główny cel swojego papiestwa Jan Paweł II postawił sobie transformację i zmianę położenia Kościoła katolickiego, chciał „postawić swój Kościół w sercu nowego sojuszu religijnego, który zgromadziłby żydów, muzułmanów i chrześcijan w wielkiej religijnej armadzie”. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą anglikańską. Jan Paweł II podzielał nauczanie Kościoła w takich kwestiach jak utrzymanie celibatu, potępienie mechanicznej, chemicznej i hormonalnej antykoncepcji oraz niedopuszczenie kobiet do święcenia, za co był przez niektórych krytykowany, i choć popierał reformy soboru watykańskiego II, był postrzegany jako konserwatywny w swojej interpretacji tych reform.

W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów. Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. Do czasu swojej śmierci powołał większość składu Kolegium Kardynałów, konsekrował znaczną liczbę biskupów na świecie i wyświęcił wielu księży.

Z okazji trwającego Tygodnia Papieskiego, obchodzonego w dniach 10-18 października 2020 roku, w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2, zainstalowana została wystawa “Jan Paweł II w literaturze polskiej”.

Wystawa składa się z (ogólnodostępnych) zbiorów naszej Biblioteki. Głównym elementem ekspozycji jest literatura polska – pisma i książki autorstwa Karola Wojtyły, listy, dramaty, poematy, kazania encykliki oraz przede wszystkim publikacje i albumy poświęcone naszemu Rodakowi. Prezentowane książki obejmują pozycje literatury dziecięcej, młodzieżowej, popularnonaukowej oraz audiobooki. Wszystkie zbiory pochodzą z naszej Biblioteki – zachęcamy do ich wypożyczania. Prezentowanym zbiorom towarzyszą obrazy autorstwa Sylwii Krupińskiej oraz okolicznościowe plakaty udostępnione przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie z okazji 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły.

Wystawę oglądać można w godzinach otwarcia Biblioteki.

Marietta Mateja-Nowak
Data publikacji: