Botki zamszowe - naturalne czy eko?

Zamszowe buty są bardzo pożądane i ta kwestia się nie zmienia. Szczególnie zaś często z zamszu, sztucznego lub prawdziwego, wykonywane są botki. Jest to związane nie tylko z wyjątkowo pięknym wyglądem tego materiału, a także jego licznymi walorami, ale też na pewno z tym, że zamsz kojarzy się z ciepłem i przytulnością. Wykonane z niego buty są więc bardzo pożądanym elementem jesiennych stylizacji.

Zamsz ekologiczny - tani, ale nietrwały

Zamszowe buty z prawdziwej skóry są spotykane rzadziej niż z innych jej rodzajów - licowej czy nabukowej, co powoduje, że są też sporo droższe. Nawet osoby liczące się z tym, że za botki z naturalnej skóry będą musiały zapłacić niemało, mogą być zaskoczone wysoką ceną. To powoduje, że bardzo często wybiera się alternatywę w postaci zamszu ekologicznego. Oczywiście jest to też jedyny wybór w przypadku wegan i wszystkich osób, które nie chcą korzystać z tego rodzaju produktów pochodzenia zwierzęcego. 

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że zamsz ekologiczny z prawdziwym ma wspólną jedynie nazwę oraz wygląd. Oczywiście niewprawne oko nie musi rozpoznać różnicy i botki ze sztucznego zamszu zwykle wyglądają pięknie, ale problem polega między innymi na ich małej trwałości. Zewnętrzna powłoka może ścierać się, zdzierać lub złuszczać i nie pomoże tu nawet odpowiednia pielęgnacja - która musi być inna niż w przypadku naturalnego zamszu. 

Skoro jednak buty takie są niedrogie, nic nie stoi na przeszkodzie, by traktować je jako jednorazowy wydatek, tylko na jeden sezon - zwłaszcza że moda szybko się zmienia.

Naturalny zamsz - klasa sama w sobie

Prawdziwy zamsz nie tylko jest piękny i bardzo przyjemny w dotyku, ale też zapewnia takie walory jak każda inna naturalna skóra. Gwarantuje ciepło, doskonałe dopasowanie do kształtu stóp, co przekłada się na maksymalną wygodę, a także bardzo dobrą trwałość, zwłaszcza przy odpowiedniej pielęgnacji. Nie jest to też jednak materiał bez wad. Jest dość delikatny, więc mając botki z zamszu, zdecydowanie trzeba na nie uważać. Nie znoszą na przykład wilgoci.