Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mielec

 Jak zaaranżować ogród

Aranżacja ogrodu wcale nie jest takim prostym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników, które mają później wpływ na całokształt naszego ogrodu. Stylów ogrodowych jest dużo, a roślin jeszcze więcej, dlatego warto dobrze się zastanowić co tak naprawdę jest nam potrzebne. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które potrafią ułatwić cały proces aranżacji. Poniżej dowiecie się więcej na ten temat.

W jakim miejscu zaaranżować ogród?

Tak naprawdę ogród możesz zaaranżować w dowolnym miejscu. Jego umiejscowienie zależeć będzie od Twoich preferencji oraz możliwości wolnej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że jeśli Twój dom przylega z jednej strony do drogi, to wszelkie hodowane warzywa oraz owoce warto posadzić w miejscu odsłoniętym od zanieczyszczeń. Aranżacja ogrodów – Sprawdź rzetelną ofertę.

Powinniśmy także sprawdzić wymagania poszczególnych roślin, które chcemy zasadzić w naszym ogrodzie. Warto więc dowiedzieć się, ile dziennego nasłonecznienia oraz jaką glebę potrzebują. Róże muszą być osłonięte od wiatru, natomiast większe drzewa powinny być umiejscowione w większej odległości od domu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ogród najczęściej spełnia funkcję reprezentacyjną, dlatego jego aranżacja musi być bardzo dobrze przemyślana. Rośliny nie mogą utrudniać poruszania się po ogrodzie zwłaszcza, jeżeli planujesz wjeżdżać na teren posesji samochodem. Zastanów się jaki charakter mają mieć nasadzenia oraz dopasuj do nich odpowiednią nawierzchnię ścieżek w ogrodzie.

Obecnie wyróżnia się wiele stylów ogrodów. Najbardziej popularnymi są: ogród wiejski, nowoczesny, leśny, skalny oraz japoński. Każdy z nich wymaga innego podejścia podczas projektowania oraz aranżacji. Pielęgnacja takiego ogrodu również będzie odbywała się w inny sposób. Dlatego zanim zaczniesz prace w ogrodzie, koniecznie zastanów się nad tym, w jakim stylu chcesz go utrzymać.

Aranżacja małych ogrodów

Coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w miejskich osiedlach. Posiadają one niewielkie ogródki z przodu budynku. Możliwości aranżacji są więc mocno ograniczone. Jak dobrze zaaranżować mały ogród, aby nadal wyglądał świetnie? Przede wszystkim ogranicz się do posadzenia zaledwie kilku gatunków roślin. Jeśli zależy Ci na krzewach czy drzewach, zdecyduj się na ich niewielkie rozmiary.

W małym ogrodzie świetnie sprawdzą się również rośliny o drobnych liściach oraz niewielkich kwiatach. Niektórzy decydują się jeszcze na rośliny o niebieskawych liściach, ponieważ skutecznie zwiększają one optycznie przestrzeń. Warto zastanowić się jeszcze nad posadzeniem pnączy. Możesz obsadzić nimi swoje ogrodzenie lub wykorzystać do tego kratownice. Urządzając mały ogród koniecznie utrzymaj kolorystykę aranżacji w jasnych barwach.

Najważniejsze jednak w takich ogrodach jest postawienie na minimalizm. Pozwala on na stworzenie eleganckiego i ładnego ogrodu na niewielkiej przestrzeni. Może i trzeba będzie zrezygnować z większości roślin, jednak taki zabieg będzie tego warty. Odpoczynek w przytulnym ogrodzie potrafi być bardzo relaksujący.