6 grudnia 2021r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyła się konferencja “Zielony Ład szansą dla samorządów Dorzecza Wisłoki”. W tym dniu Miasto Mielec wraz z okolicznymi gminami dołączyło do porozumienia terytorialnego “Dorzecze Wisłoki”.
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki od ponad 20 lat aktywnie działa na rzecz poprawy stanu środowiska, w przekonaniu, że czyste środowisko warunkuje rozwój regionu i przyczynia się do poprawy jakości życia jego mieszkańców. W ramach wspólnych działań związek realizuje m.in. budowę kanalizacji, wodociągów i oczyszczalni ścieków; instalację kolektorów słonecznych, instalacji solarnych i fotowoltaicznych na obiektach sportowych, szkołach, urzędach, oczyszczalniach ścieków; termomodernizację wielu szkół, domów kultury i urzędów oraz liczne projekty z zakresu edukacji ekologicznej, turystyki i rozwoju winiarstwa. Związek Gmin Dorzecza Wisłoki jako porozumienie terytorialne może starać się o większe unijne pieniądze, niż gdyby każda z gmin aplikowała o nie samodzielnie. Opracowania wspólnej „Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Dorzecza Wisłoki” podjęło się trzydzieści pięć podmiotów.
W hybrydowej konferencji pn. “Zielony Ład szansą dla samorządów Dorzecza Wisłoki”, której celem była prezentacja współpracy wszystkich gmin Dorzecza Wisłoki z Podkarpacia i Małopolski uczestniczyli samorządowcy – sygnatariusze porozumienia ws. zbudowania Strategii Ponadlokalnej Dorzecza Wisłoki, a wśród nich Zastępca Prezydenta Miasta Mielca Paweł Pazdan i przedstawiciele pozostałych Gmin Powiatu Mieleckiego.
“Chcemy w najbliższej perspektywie finansowej zrealizować różne inwestycje, najważniejsza o której rozmawiamy to ujęcie wody z wód podziemnych, które zasilałoby domy naszych mieszkańców, czystą, zdrową wodą. Myślimy również o kwestiach dróg, które byłyby nie tylko drogami miejskimi przebiegającymi przez nasze miasto, ale całym układem drogowym, umożliwiającym lepsze skomunikowanie Mielca z okolicznymi miastami. Rekreacja i turystyka to kolejny sektor, w którym chcielibyśmy zrealizować nasze pomysły. Powstanie nowych ścieżek rowerowych, a także przystani kajakowych, tworząc w ten sposób ciąg turystyczny wzdłuż rzeki Wisłoki. Rozważamy też kwestie gospodarki odpadami, chcielibyśmy żeby powstały instalacje przyjazne dla mieszkańców, które zminimalizowałyby koszty. Są to duże inwestycje, kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciomilionowe, stąd wsparcie środków zewnętrznych jest dla nas bardzo istotne. Dlatego podjęliśmy decyzje o przystąpieniu do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki i liczymy na to, że część, a być może i wszystkie planowane inwestycje zostaną zrealizowane” – powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia Rzeszów Zastępca Prezydenta Mielca, Paweł Pazdan.
Konferencję poprowadził Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki – Andrzej Czarnecki. W pierwszej części konferencji głos zabrali m.in.: Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Puda – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Ireneusz Zyska – sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. OZE, a także parlamentarzyści – Jadwiga Emilewicz, Urszula Pasławska, Alicja Zając, Zdzisław Pupa oraz Fryderyk Kapinos. Druga część obejmowała paneli dyskusyjny na temat współpracy terytorialnej jako szansy na wyższą jakość usług publicznych dla mieszkańców wspólnot samorządowych.
Organizatorem konferencji, odbywającej się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, był Związek Gmin Dorzecza Wisłoki.
⠀
⠀
⠀