13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju.

Tym sposobem złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany. Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom cierpienie – izolację w ośrodkach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy. Dziesiątki niewinnych straciły życie. Dziś obchodzimy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Instytut Pamięci Narodowej już po raz dziewiąty zachęca do wzięcia udziału w akcji poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 w oknie świecy, a tym samym do wyrażenia solidarności z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świeczkę na stronie

swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/

IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. Tegoroczna akcja została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

mielec.tv

Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności.

źródło: ipn.gov.pl/aktualnosci

Martyna Czarny
Data publikacji: