Polisa turystyczna - kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty

2 min czytania
Polisa turystyczna - kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty

Polisa turystyczna - kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty

Spokojne wakacje jest w stanie zapewnić dobra ochrona ubezpieczeniowa. Taka, która przygotowana jest do tego, aby zadziałać w najróżniejszych sytuacjach. Urlopowicze nie muszą się wtedy niczym przejmować. Bywają jednak takie przypadki, że pomimo wykupionej oferty, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty. Dlaczego?

Wielu turystów bezmyślnie decyduje się na ochronę ubezpieczeniową, ponieważ tak musi być i już. Nie zapoznają się oni dokładnie z warunkami umowy, ponieważ są święcie przekonani, że ochrona zadziała zawsze. Takie myślenie doprowadza często do kuriozalnych sytuacji oraz do braku pieniędzy. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe wszystko opisze dokładnie w umowie, której klient nie przeczytał, nic się nie uda wskórać.

To właśnie w tym dokumencie opisane są Ogólne Warunki Ubezpieczenia, jak również wyłączenia, kiedy to będzie można spotkać się z odmową wypłaty pieniędzy. Może i wydaje się, iż jest dużo czytania, to lepiej być świadomym tego, z czym klient będzie mógł się liczyć, jeżeli dojdzie do jakiegoś wypadku na wyjeździe.

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela

Kiedy ma się do czynienia z wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela? Najczęściej, jeżeli do zdarzenia dojdzie w wyniku rażącego niedbalstwa ubezpieczonego. Przykładem może być tutaj chociażby nieprawidłowo zabezpieczona walizka na czas transportu samolotem. Towarzystwo ubezpieczeniowe na pewno sprawdzi, czy walizka posiadała m.in. lokalizator ułatwiający zidentyfikowane właściciela, czy nawet obecność kłódki na szyfr/kluczyk, która uchroniłaby przed rabunkiem.

Do wyłączeń zaliczają się również sytuacje, które mają miejsce pod wpływem alkoholu, np. złamanie nogi. Chyba, że ubezpieczenie turystyczne posiada klauzulę alkoholową, to jest to zupełnie inna sytuacja. O niej jednak zapomina wielu turystów, a nie zawsze towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie proponują ją swoim klientom.

Należy pamiętać o tym, że ubezpieczyciel nie będzie skłonny do współpracy, jeżeli roszczenia nie zostaną udokumentowane w odpowiedni sposób. Niestety, ale nikt na słowo nie jest w stanie uwierzyć. Za dużo jest oszustów na tym świecie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia również współpracy, jeżeli do szkody doszło na skutek złamania prawa przez ubezpieczonego. Chyba, że sprawca wydarzenia (nie jest to osoba ubezpieczona) dopuściła się złamania prawa, a ubezpieczony był tylko ofiarą.

Odmowa wypłaty pieniędzy może również nastąpić wtedy, jeżeli zostanie przekroczony termin zgłoszenia szkody. O tych datach, które są zawsze bardzo szczegółowo opisane, zawsze należy pamiętać. Dla własnego dobra i z myślą o własnych pieniądzach, jeżeli ktoś je naprawdę ceni.

Czy można zlikwidować wyłączenia z ubezpieczenia turystycznego? Tak, ale związane jest to z opłatą wyższej składki ubezpieczeniowej. Wtedy to zakres ochrony zostanie powiększony. Chociaż, nigdy chyba wyłączenia nie zostaną zlikwidowanie w całości. Wszystko tak naprawdę zależne jest do towarzystwa ubezpieczeniowego z jakim ma się do czynienia.

Autor: Artykuł partnera

mieleceu_kf