Wraz z napływem kolejnych uchodźców z Ukrainy w rejon powiatu mieleckiego tutejsze starostwo organizuje pomoc oraz podejmuje działania koordynujące dla wszelkich inicjatyw oddolnych.


Na stronie internetowej starostwa utworzona została specjalna zakładka w języku polskim i ukraińskim, dedykowana osobom i instytucjom chcącym włączyć się w akcję pomocy, jak też dla obywateli Ukrainy szukających tymczasowego miejsca zamieszkania.
Korzystając ze strony starostwa można za pomocą specjalnej ankiety zgłosić chęć przyjęcia pod swój dach gości z Ukrainy, a oni sami, również za pomocą krótkiej ankiety, mogą zgłosić swoje potrzeby (ilość osób, w tym dzieci, wiek, stan zdrowia, posiadane zwierzęta, itp.)


Równolegle samorząd powiatowy sam organizuje różne formy pomocy, jak na przykład przejściową bazę lokalową czy zbiórkę darów. O wszystkich tych działaniach opowiadał Starosta Mielecki – Stanisław Lonczak na antenie Radia Leliwa.

mp

fot.: FB - Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej