Najczęstsze wady wzroku - przyczyny, objawy i leczenie

Intensywny rozwój nowoczesnych technologii powoduje, że coraz więcej osób zauważa kłopoty ze wzrokiem. Według statystyk nawet połowa dzieci w wieku szkolnym może zmagać się z różnego rodzaju wadami. Jakie problemy występują najczęściej?

Przyczyny rozwoju wad wzroku

Wśród czynników powodujących problemy z oczami wymienia się zazwyczaj spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem komputera lub smartfona. Przyczyn rozwoju wad jest jednak znacznie więcej. Są to m.in.:

  • czynniki genetyczne – skłonności do występowania wad mogą być dziedziczne,
  • czynniki środowiskowe – praca w środowisku niekorzystnym dla oczu (np. przy sztucznym świetle),
  • choroby współistniejące – np. cukrzyca.

Najczęściej występującą wadą wzroku na świecie jest miopia, czyli krótkowzroczność. Inne popularne schorzenia to także dalekowzroczność, starczowzroczność i astygmatyzm. Czym się charakteryzują i jakie są ich objawy? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

Krótkowzroczność

Krótkowidze mają problem z prawidłowym widzeniem przedmiotów znajdujących się w dużych odległościach. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku tej wady, obraz powstaje przed siatkówką. Na jej rozwój wpływają z reguły zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe (m.in. długotrwałe i za bliskie wpatrywanie się w ekran komputera lub smartfona).

Miopia może być korygowana przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych. Wdrożenie odpowiedniej metody jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na poprawę jakości życia. Nieleczona krótkowzroczność często prowadzi do poważnych powikłań, takich jak choćby odwarstwienie siatkówki, jaskra, zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

Dalekowzroczność

Kolejna popularna wada wzroku to dalekowzroczność, nazywana inaczej nadwzrocznością lub hyperopią. W przebiegu tego schorzenia obraz powstaje za siatkówką. W powszechnej opinii uważa się, że dalekowidze dobrze widzą przedmioty znajdujące się daleko, a mają problem z dostrzeżeniem tych umiejscowionych blisko. Tak naprawdę, przy hyperopii można widzieć niewyraźnie z każdej odległości. Objawem tej wady bywa też podwójne widzenie, zez oraz bóle głowy.

Dalekowzroczność może przebiegać bezobjawowo. Jest to szczególnie częste w przypadku dzieci, u których akomodacja jest w stanie wyrównać ubytki widzenia. Ciągłe napięcie mięśni spowodowane wysiłkiem akomodacyjnym ma jednak swoją cenę. Wada prędzej czy później się ujawni i niezbędna będzie jej korekcja (stosuje się w tym celu okulary lub soczewki kontaktowe o wartości dodatniej).

Astygmatyzm

Astygmatyzm jest konsekwencją wadliwie zbudowanej rogówki lub soczewki. Podstawowy objaw wady to niewyraźne widzenie przedmiotów bez względu na ich odległość od oka. Czasami wada współwystępuje z krótko lub dalekowzrocznością.

Astygmatycy zazwyczaj skarżą się na krzywienie i deformację obrazu, słaby kontrast oraz zaburzone postrzeganie przestrzeni. Mogą towarzyszyć im również bóle głowy, pieczenie i zaczerwienienie oczu, a także kłopoty z koncentracją. Wada ma z reguły podłoże genetyczne, ale zdarza się, że jej rozwój jest spowodowany czynnikami środowiskowymi (np. uraz oka lub praca przy słabym oświetleniu).

Starczowzroczność

Zespół zmian zachodzących w ludzkim oku wraz z wiekiem nazywa się starczowzrocznością, czyli prezbiopią. Dlaczego do tego dochodzi? Razem z upływem lat soczewka oka traci elastyczność, czego skutkiem jest spadek zdolności do akomodacji.

Starczowzroczność pojawia się ok. 40-50 roku życia, niezależnie od tego, czy występowała wcześniej inna wada. Pierwsze symptomy to potrzeba odsuwania od siebie czytanego tekstu, osłabienie ostrości widzenia i szybsze męczenie oczu. Szacuje się, że zmaga się z nią nawet 10 mln Polaków, z czego spora grupa nie jest świadoma swojego problemu.

Popraw swój komfort - korekcja wady wzroku

Problemy ze wzrokiem wymagają diagnostyki oraz wdrożenia prawidłowej metody korekcji. Zazwyczaj stosuje się w tym celu okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe dopasowane do rodzaju wady. Jeśli cenisz wygodę i nie chcesz zmieniać swojego wyglądu, dobrym wyborem będą soczewki. Jak wybrać odpowiednie? Najlepiej porozmawiać o tym z lekarzem okulistą lub optometrystą w sprawdzonym salonie, takim jak Vision Express. Znajdziesz tu ponadto całą paletę wysokiej jakości produktów od najlepszych producentów, takie jak nowoczesne soczewki air optix. Zadbaj o zdrowie swoich oczu i ciesz się najwyższym komfortem.