Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mielec

W obecności licznie zaproszonych gości na czele z sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anną Krupką w czwartek 9 maja uroczyście wmurowano akt erekcyjny nowej mieleckiej hali sportowej z basenem, która w ciągu najbliższych dwóch lat powstanie na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Solskiego 1.

-Jest to bez wątpienia wydarzenie historyczne. To inwestycja oczekiwana nie tylko przez środowisko sportowe, ale przez wszystkich mielczan i mieszkańców naszego regionu. Sport obok lotnictwa jest wizytówką miasta Mielca, dlatego o rozwój sportu i szeroko rozumianej kultury fizycznej musimy odpowiednio zadbać. Nie da się tego zrobić bez budowy nowego obiektu, który zastąpi popularną hangar arenę, obiekt który przez ponad pół wieku tak wspaniale zapisał się w naszej pamięci, nie tylko jako miejsce niezapomnianych sukcesów mieleckich sportowców, nie tylko jako miejsce wielkich wydarzeń kulturalnych, ale również jako miejsce wokół którego koncentrowało się życie kilku pokoleń mielczan -mówił Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski dodając: -To prawda, że ta inwestycja rodziła się w bólach, były różne koncepcje, ścierały się różne poglądy, zmieniały się okoliczności. Nie ma co do tego wracać, teraz trzeba zrobić wszystko, aby obiekt który przy tak dużym wysiłku finansowym tutaj powstanie, znowu był wizytówką Mielca. Aby dobrze służył zarówno sportowcom wyczynowym, jak również dzieciom i młodzieży, które będą miały tutaj możliwość realizacji swoich sportowych pasji oraz mieszkańcom naszego miasta i regionu, którzy będą spędzać w tej hali czas podczas emocjonujących rozgrywek sportowych.

Prezydent przypomniał, że zrealizowana sześć lat temu przebudowa i oddanie do użytku nowego mieleckiego stadionu, stało się ożywczym impulsem dla klubu piłki nożnej. Tego samego, wraz z nawiązaniem do minionych sukcesów piłkarzy ręcznych, siatkarek, siatkarzy, pływaków i innych sportowców dawnej Stali Mielec życzył obecnym podczas uroczystości przedstawicielom mieleckiego środowiska sportowego.

Obecna na uroczystości Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki powiedziała m.in.: -Na halę sportową w Mielcu ze środków ministerstwa przeznaczyliśmy 30 mln zł. Jest to jedno z najwyższych dofinansowań w ciągu ostatnich lat. Chcę szczególnie podziękować Tomaszowi Porębie, którego dzisiaj nie ma z nami, a który jest ważnym ambasadorem Mielca. Przekonywał ona nas jak ważne jest wybudowanie tej hali, jak ważne jest przekazanie takich środków na ten obiekt. Mielec sportem stoi, sport jest jego wizytówką. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznacza w ostatnich latach rekordowe środki na infrastrukturę sportową. Bez nowoczesnej infrastruktury nie ma sportu powszechnego, wyczynowego i nie ma też sukcesów międzynarodowych. Podstawą sportu wyczynowego jest sport powszechny, ale im więcej osób uprawia sport, także amatorsko, tym więcej będziemy mieli sportowych talentów i sukcesów międzynarodowych. Dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się, że ta nowoczesna hala powstanie. Myślę, że będzie ona inspirowała i aktywizowała wielu mieszkańców Mielca, fanów różnych dyscyplin, którzy tutaj będą mogli rozwijać swoje talenty.

Głos zabierali także Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Posłanka Krystyna Skowrońska i przedstawiciele wykonawców. Po zakończeniu okolicznościowych wystąpień złożono podpisy na akcie erekcyjnym hali, który następnie wraz z różnymi pamiątkami umieszczono w specjalnej „kapsule czasu” i zamurowano w stopie fundamentowej nowej hali.

Gościem honorowym uroczystości był Edward Kazimierski, wieloletni prezes-legenda FKS Stali Mielec, współtwórca największych sukcesów obchodzącego w bieżącym roku 80- lecie istnienia klubu z Mielca. Edward Kazimierski był także obecny przy wmurowaniu aktu erekcyjnego starej hali – popularnej hangar-areny w dniu 6 listopada 1960 roku.

Przypomnijmy, że inwestorem budowy nowej hali sportowej w Mielcu jest Gmina Miejska Mielec i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielcu, a wykonawcą konsorcjum firm: Mosty Łódź S.A. (lider) oraz partnerzy – Balzola Polska Sp. z o.o. i Construcciones y Promociones Balzola S.A. z Bilbao (Hiszpania). Umowę podpisano 18 października 2018 r. Datę zakończenia prac wyznaczono na 18 lutego 2021 r.

Wartość kontraktu wynosi 136 mln 570 tys. zł. (brutto). Na budowę hali wraz z basenem miasto Mielec pozyskało dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki, ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w łącznej kwocie 33,5 mln zł, w tym 30 mln zł w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu – edycja 2017 i 3,5 mln zł w ramach Programu SPORTOWA POLSKA – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej.

Parametry obiektu:

Wysokość budynku – 17,1 m

Długość (zewnętrzna) – 113,92 m

Szerokość (zewnętrzna) – 100,37 m

Powierzchnia zabudowy – 10.014 m2

Powierzchnia użytkowa – 17.307 m2

Kubatura – 141.281 m3

Widownia hali głównej – 3056 miejsc

Widownia basenu – 398 miejsc

Układ funkcjonalny budynku składa się z trzech niezależnych części: hali sportowo-widowiskowej, basenu i sali treningowej z zapleczem. Wejście do hali głównej przewidziano z poziomu +1 poprzez schody terenowe. Wejście do części basenowej sytuuje się z boku wejścia do hali widowiskowej natomiast wejście do części treningowej, z drugiej strony budynku.

Jedną z głównych idei opisanych na wstępie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, stanowiącego punkt wyjściowy do wykonania projektu, było uzyskanie przestrzennej hali sportowej, gdzie swobodnie można przejść z jednego końca obiektu na drugi, oglądając akcję na boisku, stąd też rozwiązania projektowe uwzględniają dostępność budynku dla widza i użytkownika od strony obu przyległych do obiektu dróg publicznych.

Dostępny od strony ul. Kusocińskiego zespół treningowy, to oprócz hali treningowej z częścią wydzieloną do wspinaczki, pomieszczenie siłowni, szatnie i magazyny. Układ centralnie usytuowanej widowni poprzez zastosowanie trybun teleskopowych zapewni wiele możliwości aranżowania przestrzeni areny głównej.

 

 

 

Edward Tabor
Data publikacji: