Wielki sukces sportowy stał się udziałem zawodnika Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Stal Mielec – Dawida Piłata, który zdobył złoty medal w rzucie młotem podczas rozgrywanych w Tallinie lekkoatletycznych Mistrzostwa Europy U20 ( do lat 20).

Dawid Piłat rywalizując podczas niedawnych Mistrzostw Polski seniorów z najlepszymi w Polsce i na świecie młociarzami Pawłem Fajdkiem i Wojciechem Nowickim uplasował się tuż za podium. Jadąc na Mistrzostwa Europy marzył o medalu i to marzenie udało mu się w pełni zrealizować.

W pierwszej swojej próbie mielczanin posłał młot na odległość 76.90. W kolejnych trzech próbach nie udało mu się poprawić tego rezultatu, ale w piątej uzyskując 79.20 wysunął się na pierwsze miejsce. Końcówka konkursu miała dramatyczny, ale bardzo szczęśliwy dla Dawida przebieg. Niemiec Merlin Hummel w swojej ostatniej próbie wyprzedził Polaka wynikiem 79.32, ale w szóstej próbie podopieczny trenera Ryszarda Jakubowskiego postawił wszystko na jedną kartę i posłał młot na odległość 79.59 co dało mu złoty medal i tytuł Mistrza Europy. Srebro zdobył Hummel a brązowy medal zawisł na szyi reprezentanta Francji Jeana Baptiste Bruxella (77.90)

Warto dodać, że dla trenera Ryszarda Jakubowskiego z LKS Stali Mielec złoty medal Mistrzostw Europy Dawida Piłata jest kolejnym medalowym sukcesem jego wychowanka po srebrze Mistrzostw świata juniorów i Młodzieżowym Mistrzostwie Europy zdobytym przez mieleckiego kulomiota Jakuba Giżę w latach 2004 i 2007.