3 września 2021 w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu w przeddzień ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania uczniowie z klas: III TC, IIITCp i IV TC wzięli udział we wspólnym głośnym czytaniu utworu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”, który był lekturą jubileuszowej, dziesiątej edycji ogólnopolskiej akcji.

Wspólne czytanie dzieła zostało poprzedzone krótkim przemówieniem dyrektora ZSB pana Stanisława Starzyka, który przybliżył młodzieży, krótki rys historyczny akcji, a także cel przedsięwzięcia jakim jest promowanie czytelnictwa i ukazanie piękna literatury polskiej. Pan dyrektor przygotował także dziesięć książek „Moralność pani Dulskiej”, które rozlosował wśród uczestników. Dodatkowo książki zostały opatrzone pamiątkową pieczęcią, którą szkoła otrzymała z kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uczniowie, którzy wyrazili chęć czytania utworu Zapolskiej doskonale wcielili się w swoje role, oddając emocje i klimat dzieła.

Organizatorkami akcji w szkole były nauczycielki: Bogumiła Starzyk, Iwona Kopera i Jadwiga Stala – Dudek.Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zainicjował w 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Akcja ta otworzyła cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Pierwszym czytanym przez Polaków dziełem był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.

Podczas tegorocznej jubileuszowej odsłony akcji Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser - Duda zaproponowali do czytania Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną.

Info: ZSB w Mielcu

ar