Jak wykorzystać meble ogrodowe rattanowe w aranżacji ogrodu?

Rattanowe meble ogrodowe różnią się estetyką, wielkością, kolorem i kształtem. Każdy projekt stanowi oczywiście samodzielny zespół, ale meble te będą również elementem większej aranżacji ogrodu. Co można zrobić, aby lepiej je dopasować?

Technorattan w porównaniu z innymi materiałami

Obecnie rattanowe meble ogrodowe są zazwyczaj projektowane zgodnie z nowoczesnymi konwencjami. Choć sam materiał zdecydowanie nawiązuje do tradycyjnej estetyki naturalnego rattanu, kształty i kolory mebli są w dużej mierze nowoczesne. Dzięki temu można go łatwiej łączyć z wieloma interesującymi materiałami. Sami producenci zaczęli wprowadzać do swoich projektów na przykład szklane blaty lub detale z matowego, czarnego, malowanego proszkowo aluminium. Te same materiały doskonale prezentują się w meblach rattanowych.

A meble z naturalnego rattanu? Najlepiej wyglądają w połączeniu z klasycznymi materiałami, więc jeśli jest to metal, to raczej kuta stal niż zwykłe aluminium. Dobrze komponuje się z nimi również drewno lub kamień naturalny. Szkło jest również wykorzystywane w niektórych projektach stołów i trzeba przyznać, że efekt może być naprawdę fajny.

Gdzie je ustawić?

Nie ma wątpliwości, że rozmieszczenie różnych elementów w projekcie ogrodu jest równie ważne jak harmonia różnych materiałów. Istnieją jednak także względy praktyczne, które należy wziąć pod uwagę. Meble ogrodowe z rattanu są zwykle ustawiane pod markizą lub parasolem, dzięki czemu nawet lekka mżawka nie przeszkadza w miłym spotkaniu z przyjaciółmi. Warto jednak spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy i ustawić meble tak, aby każdy, kto na nich usiądzie, mógł zobaczyć atrakcyjny fragment ogrodu. 

Meble ogrodowe wykonane z naturalnego rattanu doskonale wyglądają ustawione bezpośrednio na trawniku. Rzadko jednak można zobaczyć taką aranżację w katalogach outdoorowych, ponieważ zarówno trawnik, jak i meble mogą ulec zabrudzeniu. Technorattan oferuje pod tym względem nieco więcej możliwości. Jeśli więc chcesz umieścić stół i krzesła w środku gęstego ogrodu, ten materiał jest lepszym wyborem niż rattan naturalny.

Pokrowce i poduszki

W praktyce rattanowe meble ogrodowe są obecnie często pokrywane dekoracyjnymi pokrowcami lub poduszkami. Jest to przede wszystkim kwestia komfortu, ale nie da się ukryć, że estetyka również uległa znacznej zmianie. W przypadku nowoczesnych mebli z rattanu syntetycznego dobrze wyglądają gładkie, monochromatyczne tkaniny, natomiast rattan naturalny bardziej pasuje do kolorowego i nieco przypadkowego stylu rustykalnego. 

Jest to ważne, ponieważ z estetycznego punktu widzenia zwykłe, monochromatyczne, nowoczesne meble nie wyglądają dobrze na tle często dość chaotycznych ogrodów kuchennych. Zazwyczaj umieszcza się je w ogrodach, które są nie tyle nowoczesne, co raczej estetycznie proste i pozbawione bałaganu, charakterystycznego dla ogrodów stworzonych wyłącznie do celów praktycznych.