Najpiękniejsze miejsca na Malcie, które warto odwiedzić podczas urlopu

Piękna i pełna zabytków, ale wciąż niewystarczająco doceniania przez polskich turystów. Malta, bo o niej mowa, to doskonały wakacyjny kierunek dla miłośników niezatłoczonych piaszczystych plaż, zapierających dech widoków i niezliczonej ilości zabytków. Podczas jednego urlopu nie da się zobaczyć wszystkiego, dlatego przybywamy z pomocą i listą najpiękniejszych miejsc na Malcie. Zobacz je koniecznie!

Wakacje na Malcie

Malta to najdalej wysunięty na południe kraj Europy, co sprawia, że panują tu idealne warunki do wypoczynku. Najbardziej znane kurorty na wakacje na Malcie to Bugibba, Mellieha, Quawra i Zatoka Św. Pawła. Turyści chętnie wybierają także wypoczynek w Valettcie – stolicy wyspy oraz Senglei i Cospicui.

Niemal przez cały rok panuje tu wspaniały, wakacyjny klimat. Zimy są tu wyjątkowo łagodne, więc miłośnicy zwiedzania z powodzeniem mogą odwiedzić Maltę nawet w grudniu czy styczniu, kiedy jest to ok. 12 st. C. Jeśli jednak zamierzasz plażować, najcieplejszymi miesiącami są tu czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy to temperatury dochodzą nawet do ponad 30 st. C. Letnie temperatury ok. 25 st. C rozpoczynają się w maju, a po okresie największych upałów wracają do tej wysokości także we wrześniu i utrzymują się jeszcze z początkiem października.

6 Najpiękniejszych miejsc na Malcie – zobacz je koniecznie podczas urlopu!

Wakacje na Malcie to doskonała okazja do zobaczenia najważniejszych i najpiękniejszych miejsc tego niewielkiego kraju. Poniżej zestawienie tych miast i wysp, do których musisz trafić podczas urlopu tutaj. Jeśli zamierzasz wybrać się do tego pięknego kraju, koniecznie zobacz jakie oferty proponują biura podróży, np. wczasy na Malcie w ITACE - KLIK.

Wyspa Gozo

Najbardziej malownicza spośród Wysp Maltańskich zachwyca swoimi krajobrazami, kameralnymi miasteczkami i pięknymi plażami. Znajduje się tu ufortyfikowane średniowieczne miasto Victoria, panwie solne Xwejni powstałe w czasach rzymskich, dolina Wied Il-Ghasri z malowniczymi klifami i urwiskami oraz pochodzące z ok. 3500 r. p.n.e. megalityczne Świątynie Ggantija. Wyspa Gozo to także urocze tradycyjne wioski i stare porty rybackie. Każde, nawet najmniejsze tutejsze miasteczko skrywa na swoim terenie barokowe budowle i szerokie, piaszczyste plaże z udogodnieniami dla turystów. Największą jednak atrakcją – dla turystów i nurków – jest znajdująca się na wyspie Gozo Blue Grotto, czyli Błękitna Grota. To 30-metrowa jaskinia ze świetlistym basenem, wypełniona kobaltową wodą.

azure window wyspa gozo malta

Marsaxlokk

Kolorowa wioska rybacka i miasto-symbol Malty. To stąd pochodzą zdjęcia, kołyszących się na wodach zatoki, kolorowych łódeczek – Luzzu. To niezwykle kameralne miejsce wygląda, jakby czas się tu zatrzymał. Przy drodze stoją stare kamieniczki z tradycyjnymi, ozdobnymi balkonikami – gallarijas. Na nadmorskiej promenadzie swoje stoliki rozkładają małe knajpki serwujące lokalne specjały – ryby i owoce morza. Oprócz niesamowitej atmosfery cichego, rybackiego miasteczka, Marsaxlokk skrywa także wspaniałe zabytki, jak choćby Kościół Matki Boskiej Pompejskiej z XIX w.

łodzie luzzu wioska marsaxlokk malta

Valetta

To tutaj bije serce Malty. Valetta to stolica kraju i miasto w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest niczym muzeum pod gołym niebem, bo na każdym kroku znajduje się tu jakaś wspaniała, zabytkowa budowla. Pierwsze, co rzuca się w oczy, kiedy spacerujesz po tutejszych uliczkach, to zabytkowe kamienice z ozdobnymi balkonami i kolorowymi drzwiami z ozdobnymi kołatkami – jednym z symboli Malty. W panoramie Malty wybija się także prokatedra i kolegiata św. Pawła ze zdobną kopułą. Miejsca, które trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Valetty to jeden z najwspanialszych joannickich zabytków – Pałac Wielkiego Mistrza oraz barokowa, pełna przepychu Konkatedra św. Jana z dziełami Caravaggia i grobowcami wielkich mistrzów Zakonu Maltańskiego pod posadzką. Inne, które należy wpisać na listę „must see” to Ogrody Barrakka z przepiękną architekturą, roślinnością i widokiem na maltańskie nadmorskie miasteczka: Sengleę, Birgu i Cospicuę.

port Valetta malta

Mdina

Do czasu przybycia na Maltę Zakonu Maltańskiego, Mdina była stolicą kraju. To ufortyfikowane miasteczko oczarowuje swoim urokiem, spokojem i zabytkami. Średniowieczne zabudowania położone malowniczo na wzgórzu zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu m.in. najstarsza katedra na Malcie – Katedra św. Pawła, barokowy Palazzo Vilhena z Narodowym Muzeum Historii Naturalnej i Palazzo Falson z XIII wieku i imponującymi murami obronnymi.

Wioska Popeye

To urocza rodzinna atrakcja, która pozostała tu po kręceniu w latach 80. filmu „Popeye”. Popeye Village znajduje się w miejscowości Mellieha i można tu wesoło spędzić czas pod opieką animatorów i marynarza Popeye, odwiedzić Muzeum Komiksu Popeye, ale przede wszystkim przespacerować się po uroczej wiosce, stworzonej na potrzeby filmu, z piekarnią, pocztą czy remizą strażacką. Po zwiedzaniu warto odpocząć na plaży lub tarasach do opalania i odwiedzić kolorowe sklepiki z pamiątkami.

Wyspa Comino

Ta maleńka wysepka znajdująca się między Maltą a Gozo słynie z jednej z najważniejszych atrakcji Wysp Maltańskich. To tutaj znajduje się hipnotyzująca Błękitna Laguna – oszałamiające miejsce z turkusową wodą, które przyciąga tu tysiące turystów przybywających na Maltę. Błękitna Laguna to naturalny, skalny basen otoczony czystymi morskimi wodami, z białym piaskiem na dnie. Woda jest tu spokojna, na miejscu można wypożyczyć leżaki i parasole oraz kupić przekąski.

Malta to fascynujący kraj pełen atrakcji i pięknych krajobrazów. Doskonałe położenie, wakacyjny klimat i mnóstwo wspaniałych miejsc sprawiają, że to doskonałe miejsce nie tylko na zwiedzanie, ale także na dłuższy urlop.