Co grozi za nadmiernie przyciemnione szyby?

Proceder przyciemniania szyb w pojazdach cieszy się sporą popularnością wśród szerokiego grona właścicieli samochodów. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ przyciemnianie sprawia, że pojazd wygląda nowocześniej i atrakcyjniej. Ponadto przyciemnione szyby zapewniają ochronę użytkowników samochodu przed nadmiernymi promieniami słonecznymi i nagrzewaniem auta w okresie letnim. Warto jednak pamiętać o granicach takiego przyciemniania.

Ograniczenia z zakresu przyciemniania przednich szyb auta

W przypadku przednich bocznych szyb (znajdujących się przy fotelu pasażera i kierowcy) nie mogą one przepuszczać mniejszej ilości światła niż 70%. To oznacza, że prawo zezwala jedynie na delikatny poziom przyciemnienia. Sprawa wygląda jednak inaczej, jeśli chodzi o szyby za pierwszymi siedzeniami.

Tylne szyby i ich przyciemnianie

W przypadku szyb tylnych umieszczonych za pierwszą linią siedzeń, przepisy w naszym kraju nie określają wymaganego stopnia zaciemnienia. Innymi słowy użytkownik może przyciemnić takie szyby zgodnie ze swoimi potrzebami i upodobaniami (w grę wchodzi również bardzo mocne przyciemnienie).

Rzecz jasna, zarówno w sytuacji mocnego, jak i delikatnego przyciemniania tylnych szyb, muszą one posiadać stosowny atest wystawiany przez Instytut Szkła i Ceramiki. W przypadku braku atestu, konsekwencje podczas kontroli policyjnej będą nieciekawe, nawet jeżeli sam poziom zaciemnienia jest zgodny z przepisami.

Nieprawidłowe przyciemnienie szyb – konsekwencje

Jazda bez atestu lub ze zbyt mocno przyciemnionymi szybami może spowodować problemy, gdy dojdzie do kontroli policji. Kara za takie wykroczenie to nie tylko mandat, ale również zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Samodzielne pozbycie się folii przyciemniającej pozwala jednak na uniknięcie zatrzymania dowodu.

Problematyczne zdrapanie folii – co robić?

Należy mieć na uwadze to, że folie są mocno przyklejane do szyb, więc ich zdrapanie może powodować problemy, a nawet wywołać uszkodzenie głównej szyby. W takiej sytuacji jedyną opcją jest skorzystanie z usług pomocy drogowej, którą można znaleźć na przykład poprzez serwis https://pomocdrogowa.info. Wiele takich firm korzysta ze specjalnego sprzętu umożliwiającego sprawne i bezpieczne zdrapanie folii przyciemniającej. Ewentualnie możliwe jest odholowanie pojazdu do stacjonarnego serwisu, który zlikwiduje takie przyciemnienie.