W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Mielcu, poza tradycyjnymi uroczystościami patriotycznymi oraz kulturalnymi, odbyły się aż trzy imprezy sportowe – V Niepodległościowy Turniej Piłki Ręcznej, XVIII Zawody Pływackie z okazji Święta Niepodległości oraz 6. Bieg Niepodległości na terenie mieleckiego lotniska.

Aż trzy dni (10-12 listopada) trwał V Niepodległościowy Turniej Piłki Ręcznej, który odbywał się w hali sportowo-widowiskowej w Mielcu. Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Stal Mielec. Turniej odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego.

W kategorii “Młodzik” najlepszą drużyną okazał się MKS Pałac Młodzieży Tarnów, II miejsce zajęła drużyna KS Vive Kielce, a III miejsce zajął MKS Padwa Zamość.

W kategorii “Dzieci” I miejsce zajęła drużyna SPR Wisła Sandomierz, II miejsce przypadło zespołowi MOSiR Bochnia, a III należało do SPR Stali Mielec.
____________________________________________________

W sobotę, 11 listopada, na krytej pływalni MOSiR Mielec odbyły się XVIII Zawody Pływackie z okazji Święta Niepodległości. Organizatorem zawodów był MKS IKAR Stal Mielec, udział wzięli zawodnicy z 12 klubów.

Zawodniczki i zawodnicy MKS Ikar Stal Mielec zakończyli rywalizację z 79 medalami:
  • 29 złotych,
  • 29 srebrnych,
  • 21 brązowych.

Sportowe świętowanie zakończył 6. Bieg Niepodległości, który odbył się w niedzielę, 12 listopada na mieleckim lotnisku. Organizatorami biegu byli: Studio Wizualne, Urząd Miejski w Mielcu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielcu. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski.

Blisko 200 uczestników przebiegło trasę 6,5 km wzdłuż pasa startowego mieleckiego lotniska. Na mecie pamiątkowe medale i statuetki biegaczom wręczali- Zastępca Prezydenta Miasta Mielca Adriana Miłoś, Dyrektor MOSiR Mirosława Gorazd oraz Organizator Biegu Damian Gąsiewski.

Najszybszy był Filip Machowski, mielczanin, z czasem 22 min 36 sek. Zaraz po nim na mecie znalazł się Mateusz Dutka (22 min 38 sek). Trzeci na podium stanął Adrian Kokoszka- potrzebował 22 min i 41 sek., aby dobiec na metę.

W kategorii kobiet najszybsza była Monika Banasik, z czasem 26 min 42 sek. II miejsce zajęła Anna Święch (27 min 51 sek). Na III miejscu uplasowała się Justyna Gach-Michalska z czasem 27 min 57 sek.

Najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymali także pamiątkowe statuetki.

Dzięki udziałowi partnerów uczestnicy otrzymali pakiety startowe i posiłek regeneracyjny, ale przede wszystkim niesamowitą oprawę biegu.